
Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal v souvislosti se zvýšeným rizikem upozornění na výskyt bakterie Legionella. Je opravdu ostražitost na místě? A je možné přijmout nějaká preventivní opatření? Ptali jsme se Pavla Rybky ze společnosti Sanela, výrobce sanitární elektroniky.
Podle něj je upozornění na místě. „Tím, že byly hotely a penziony dlouhodobě uzavřené, tak je také potřeba kvůli bakteriím Legionella odpustit vodu než vůbec proběhne znovuotevření. Ve velmi malém množství se bakterie vyskytuje ve vodě běžně, problém nastane až ve chvíli, kdy je schopná se množit,“ vysvětluje Pavel Rybka.
Společnosti, zajišťující distribuci pitné vody, dbají na její kvalitu a pečlivě ji sledují, ke kontaminaci proto dochází zřídka, zpravidla při havárii. Skutečné problémy nastávají až v budovách, kde má voda k množení bakterií mnohem lepší podmínky.
„Pro množení bakterie je zásadní teplota vody, ideálně v rozmezí 20 – 45°C. Protože Legionella roste a množí se hlavně ve stojaté vodě, je ideální zajistit, aby voda v potrubí nestála. Standardně proto programujeme všem svým bateriím možnost tzv. automatického hygienického proplachu. U každé baterie je možné nastavit čas sepnutí hygienického proplachu od posledního použití výrobku od 6 do 168 hodin. Nastavitelná je i doba trvání proplachu, od 30 sekund do 5 minut,“ doporučuje.