Budoucnost otevření: Mobilní aplikace pro očkované a ty s negativním testem

Jak bude vypadat znovuotevření služeb? Již na lednové Diskusní Aréně HOREKA 112 Roman Prymula mluvil o elektronickém průkazu,  který by v sobě nesl několik základních informací – zda člověk byl, nebo nebyl očkován, prodělal, anebo neprodělal onemocnění, anebo, že byl testován. Nyní tento plán nabírá jasnějších obrysů.

O vzniku podobné mobilní aplikace jedná Hospodářská komora, Ústav zdravotnických informací a statistiky a ministerstvo zdravotnictví. V aplikaci by měla být taky mapa bezpečných provozoven, tedy ty, které splňují hygienická pravidla. Číšnici by u vstupu pomocí QR kódu kontrolovali, jestli je host očkovaný, nebo má test s negativním výsledkem.

Neočekává se, že by se tento systém spustil v nejbližší době, optimistické scénáře mluví o květnu. Jasněji, kdy a v jakém rozsahu bude aplikace fungovat, bude mít ministerstvo zdravotnictví za 14 dnů.

Inspirací pro tento systém jsou zelené pasy, které již nyní fungují v Izraeli. Lidé, kteří jsou očkovaní zde mohou vstoupit i do restaurace, ti neočkovaní si mohou posedět na venkovní zahrádce.