Podniky se už nespoléhají na stát. Hledají pomoc u zákazníků

V polovině prosince na svém twitterovém účtu ministr Karel Havlíček oznámil, že vyjednal 100 % nájmu na tři měsíce, 100 % mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců. Slíbené peníze jsou ale kdesi v meziprostoru.

Situace je nyní úplně odlišná od toho, co zaznělo v prosinci. Podnikatelé postižení pandemií si budou nově moci vybrat ze dvou dotačních titulů. V programu COVID 2021 stát přispěje 500 korun na zaměstnance denně, v programu COVID Nepokryté náklady uhradí 60 procent nákladů. Podmínkou pro získání podpory ale bude v obou případech propad tržeb o 50 procent v porovnání s loňským nebo předloňským lednem a únorem. Vláda podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR odmítla smysluplnou podporu ekonomiky. Realita? Gastro podniky tak nyní dostávají podporu z programu Antivirus a na ostatní programy čekají a na vyplacení programu COVID-Nájemné III stále čekají. Komerční nájmy přitom musejí platit předem.

I proto se mnoho podniků rozhodlo vzít situaci do vlastních rukou:

Lidé se rozhodli pomoct a eshop během dne vykoupili.

Na podobně pozitivní příběhy čekají další podniky. Například  kavárna s dětskou hernou Love me v Nymburku, která na HIT HITu zorganizovala sbírku pro záchranu podniku:

Tato kavárna taky věřila, že přijde pomoc od vlády. „Když pan Havlíček hlásal, že COVID- gastro pokryje veškeré kompenzace, na které jsme nedosáhli, říkali jsme si, že snad tedy alespoň to. Bohužel nám před týdnem sdělili, že na tuto kompenzaci nedosáhneme, jelikož nemáme zaměstnance na HPP,“ píše se na Facebooku podniku. A tak se majitelka kavárny rozhodla pro tento krok.

Jak velké budou dopady nové vládní politiky kompenzací zatím není jasné. Jisté je, že otevření je zatím v nedohledu.