Lukáš Pytloun: Kolegové byli z mého návratu naprosto nadšení

Česká hotelová síť Pytloun Hotels, která v současné době provozuje třináct populárních hotelů v ČR, oznámila, že do funkce generálního ředitele společnosti se od ledna 2021 vrací její majitel a zakladatel Lukáš Pytloun. V těžké době se tak do byznysu vrací zkušený hráč, který se nebojí ani dalších akvizicí. Ročně plánuje do sítě přibrat nejméně tři hotely.

Proč jste se rozhodl vrátit do čela řetězce?

Koronavirová krize naprosto změnila hotelový business. To, co fungovalo před krizí vlastně skoro samo při dobře nastavených procesech a standardech rázem přestalo fungovat. Řekl jsem si, že je to ten správný moment, kdy je mě ve vedení společnosti potřeba. Měl jsem zkušenosti z minulé krize, kdy jsme ji zvládli velmi dobře, navíc kolegové byli z mého návratu naprosto nadšení. Nicméně počítám, že se budu zabývat operations maximálně do konce prvního kvartálu 2021. V současné době ladím podmínky spolupráce se zkušeným general manažerem, kterému plánuji v příštím měsíci předat provozní řízení Pytloun Hotels a já se budu dále věnovat pouze rozvoji hotelové sítě.

V plánu máte další akvizice a pronájmy hotelů zejména v centru Prahy, v krajských městech a také na horách. Je to nyní tak, že máte zájemce, kteří se vám sami hlásí, anebo cíleně oslovujete konkrétní místa?

Zájemci o spolupráci s Pytloun Hotels mě oslovují sami, u preferovaných lokalit je aktivně oslovuji také. Aktuálně jednáme a ladíme parametry spolupráce se třemi prvními zájemci.

Ročně  byste do sítě mohli přibrat tři hotely a  prý by vás to nijak nezatížilo, ani v dnešní covidové době?

Právě v této době nemám všechny kolegy plně vytíženy operativními úkoly, tudíž je to ta práva doba, kdy se na nové akvizice můžeme více zaměřit. Dle dosavadních jednání, by mohl být růst sítě Pytloun Hotels i o něco rychlejší. Jde mi ale především o kvalitu naší hotelové sítě, než abychom měli co nejvíce pomyslným špendlíků na mapě:)

Nyní jsou vaše hotely zavřeny, kolik stojí jejich denní chod na prázdno?

Snažíme se udržet všechny naše hotely v chodu a dbáme na minimalizaci nákladů. Z našeho pohledu je lepší generovat byť malý obrat, ale alespoň nějaký.

Na všech našich hotelech jsme nainstalovali automatické recepce/kiosky a tablety. Pomocí aplikace Alfréd a automatických kiosků zvládne nyní jakýkoliv hotel v naší síti řídit jeden člověk, což je velmi efektivní. Normálně potřebujete na provoz ve velkém hotelu až tři recepční, nyní stačí jeden. Zákazníci na tuto změnu zareagovali velmi rychle a pozitivně a už polovina lidí si u nás dělá rezervaci on-line předem. To je pak obrovská úspora času na recepci.

 

Některé naše hotely v Liberci také dlouhodobě pronajímáme agenturním zaměstnancům z průmyslových zón, takže tam z třiceti zaměstnanců zůstává třeba jeden.

V našem pražském hotelu v současné době vytápíme z pěti pater jen dvě.

 

Jako velká hotelová síť, zažádali jste o nějaké státní dotace? Pokud ano, o jaké a bylo jim vyhověno, pokud ne, proč jste nežádali?

V současné době využíváme program Antivir a Covid Nájemné.

Nepřemýšlel jste během pandemie, že byste z hotelnictví úplně odešel?

Určitě ne, hotelnictví miluji a mám spoustu nápadů, které bych chtěl v tomto oboru realizovat. Není podle mě hezčí obor, navíc hotelnictví má i skvělou karmu.

Kdy očekáváte návrat do normálu?

U některých hotelových lokací relativně brzo, snad už o letních prázdninách. U pražských a městských hotelů se na čísla roku 2019 nejspíš dostaneme až v roce 2023. Vlády by neměly používat jen restrikce, ale měly by problémy řešit více systematicky a hledat kompromisní řešení. Mam na mysli například mít otevřená ubytovací a stravovací zařízení pro lidi s protilátkami, nebo očkované, možná i otevřené hotely pro zákazníky s negativním testem, možnost vyšetření ze slin přímo v hotelu před nástupem i v průběhu ubytování.

 Jaký propad zaznamenal Pytloun Hotels oproti roku 2019?
Cca 70 mil Kč.

Proč podle Vás musejí hotely nadále platit koncesionářské poplatky a autorské poplatky, když hotely i restaurace zejí prázdnotou? Nezkoušeli jste komunikovat i s těmito institucemi?

To opravdu nevím a jednání s těmito institucemi na toto téma nevedeme.