Pro očkované se v Izraeli otevřou hotely, zatím bez stravování

Zelený pas získá v Izraeli každý, kdo má za sebou dvě dávky očkování. Propustku do světa obdrží týden po druhé dávce.

Počet pozitivních případů v zemi klesá, počítá se proto, že do konce měsíce by obě dávky mohlo dostat 30 % obyvatel, zejména starší lidé. Týden po druhém očkování obdrží taky zelený pas, z něhož vyplynou jisté výhody. Izraelské úřady v pondělí schválili plán, podle kterého se v pátek otevřou například obchody, nákupní centra, muzea či knihovny. Do těchto institucí by měli mít přístup všichni.

Lidé se zeleným pasem však kromě toho budou moci jít do fitness center, na kulturní a sportovní akce, trhy, do hotelů (zatím bez stravování) či na plovárny. Další otevírání bude následovat o dva týdny později. Kavárny či malé restaurace budou otevřené také pro neočkovaných. Pro ty, kteří již očkování mají za sebou, se po registraci předem otevřou taky všechny restaurace, budou taky moci jíst v hotelech či účastnit se na konferencích.

Nejedná se ale klasický pas. Je to spíše potvrzení s čárovým kódem, že člověk je očkován. Například při vstupu na plovárny se bude skenovat kód na aplikaci, případně z vytištěného potvrzení. Měl by obsahovat identifikační údaje, které se dají ověřit s běžným dokladem totožnosti.