Jednají s vámi banky tvrdě? Schillerová chce důkazy, pak může zvažovat moratorium

V pohostinství panuje značná nejistota a nedůvěra. Lidé v kompenzačních programech cítí velkou nespravedlivost. I proto se mnoho podnikatelů ptá, proč nejsou kompenzace na bázi proplacení % z obratu. I na to jsme se ptali Aleny Schillerové, ministryně financí České republiky na HOREKA 112 – ARÉNA 1. Taky jsme se nevyhnuli ani otázce bankovních hrozeb.

Proč se vláda nerozhodla nastavit dotační programy na tržby?

Debatovali jsme o tom. První kompenzační bonus skončil fiaskem, tam to bylo nastaveno na tržby. Najednou mi živnostníci psali, že zrovna to čtvrtletí byli na operaci, rekonstruovali a podobně, zkrátka tržby nebyly.
Je velký problém srovnávat to s obdobím a s jakým obdobím. Finanční správa se k datům o tržbách dostane, ale ostatní rezorty už ne.

Restauratéry a hoteliéry trápí taky banky.
My jsme připravili první zákon pro moratorium nejen pro bankové úvěry, ale i pro nebankovní sektor. K 30. říjnu, kdy moratorium skončilo, bylo za půl roku odloženo více než 360 miliard úvěrů. Okamžitě jsme jednali jak s bankovní asociací, tak s nebankovním sektorem a dohodli jsme se s nimi na nějakém postupu. Tam jsme se shodli, že oni budou postupovat, a to je ta sektorovost, jednotlivě. Nyní mám od nich informace, že zájem o individuální řešení je poměrně malé.

Nevymstí se podnikatelům sankce od bank a dalších institucí?
Nevymstí, my jsme prosadili. My jsme prosadili novelu zákona o spotřebitelském úvěru, tam je maximální hranice pokut za odložení úvěru i vlastně pro OSVČ, aby se nedostali do dluhové pasti. Jsme taky ve spojení s Člověkem v tísni, s nebankovním sektorem, máme s nimi uzavřené memorandum, že to budou dozorovat a pořád to hlídáme.
Ano, není to tak jednobarevné, musel by to být zákon. Tomu se já nebráním. Sektorově to vidím jako velký problém a my vytváříme permanentní tlak, ať se to děje individuálně. Banky nám ale reportují, že žádostí je poměrně málo.

Není těch žádostí o odklady splátek, protože banky začaly s podniky v pohostinství vyjednávat okamžitě po skončení moratoria?
Luboš Kastner:
Ano je to tak, okamžitě nám po jeho skončení řekli, jaké podmínky budou a nikdo se o odklad nyní ani neodváží požádat. To je ten důvod, proč neevidují další žádosti. S námi banky jednají opravdu tvrdě.

Alena Shillerová: Já tady nejsem žádná lobbistka bank, já jsme tvrdě vyjednávala první moratorium. Nicméně, pokud máme skutečně říct, nefunguje to, tak se vrátíme k moratoriu. Banky nemají zájem na to, aby podnikatelé krachovali, jsou to i jejich klienti. Dejte nám konkrétní příklady, konkrétní čísla a budeme se o tom bavit. Banky častokrát používají argument, že se většinou jedná o podnikatele, kteří by i bez pandemie nepřežili.