Zlom: Končí Koishi, ale i londýnská restaurace porotkyně Masterchef Professionals

Vláda oznámila opětovné uzavření restaurací a hotelů od pátku 18.12. Pro mnohé je to poslední hřebíček do rakve. Několik londýnských velerestaurací oznámilo, že zavírá a doufá v otevření v lednu. Na našem trhu rezonuje konec ikonické brněnské Koishi  restaurant.

Na webu Koishi Janko Martinkovič, její majitel, umístil  prohlášení, kde píše, že se už dál nehodlá „podílet na gastrogenocidě a na ponižující diktatuře státu jako restauratér“.

„Ve čtvrtek 3. prosince restaurace otevřeli a v neděli už se začalo mluvit o omezení. Ve středu už jsme museli ve 20 hodin zavřít, tedy po necelém týdnu, a to je vlastně pro nás kompletní zavření. V Koishi jsme měli 70 až 80 procent tržeb po osmé večer,“ uvedl pro iDnes.cz Janko Martinkovič. Končí také jeho 20 zaměstnanců.

V České republice se pohostinství otevřelo 3. prosince a musí zavřít patnáct dnů poté. Což je opravdu velká rána. Podobný scénář čeká i Londýn, tamější podniky se budou muset po krátkém znovuotevření uzavřít již tuto středu. Monica Galetti, šéfkuchařka a majitelka luxusní restaurace Mere, kde se na rezervaci čeká tři měsíce, po vyhlášení na Twitteru reagovala slovem broken (volně přeloženo – na dně):

Broken … Stay safe everyone x

— Monica GALETTI (@MGaletti01) December 14, 2020

Právě luxusní podniky mnohokrát musejí přemýšlet, jak během časů výdejních okének a rozvozů mohou vůbec svůj byznys provozovat. U nás michelinská restaurace La Degustasion  nabízela jídlo v ešusech již v první vlně a na podzim se k tomu opět vrátila.

 

Jak z této šlamastiky ven? Stát sice tvrdí, že  restauratérům uhradí plné mzdy i nájmy, ale mnozí již tomu nevěří. Protože podobných vyhlášení tady bylo několik a skutek utekl. Ostatně na kompenzace se budete moct online zeptat již 14. ledna naší vlády na HOREKA 112 ARÉNĚ.