Portugalští majitelé podniků drží protestní hladovku
reuters

Devět majitelů restaurací, nočních klubů a barů již několik dní drží hladovku před portugalským parlamentem na protest proti omezením kvůli koronaviru. „Je nesmírně důležité, abychom se příští víkend vrátili k běžné otevírací době,“ řekl majitel restaurace a jeden z protestujících Joao Sotto Mayor.

Demonstranti – tábořící před parlamentem hladují,  napájí se vodou, čajem a kávou, které  jim věnovali jejich příznivci – tvrdí, že nebudou jíst, dokud se s nimi nesetká předseda vlády a ministr hospodářství. Bary a noční kluby byly zavřeny od března, restaurace se mohly znovu otevřít v květnu, od 8. listopadu jsou ale pravidla opět horší – noční zákaz vycházení a povinné víkendové uzavření.

Jako náhradu za víkendové výpadky nabídla vláda restauracím 20 procent jejich průměrných příjmů. Podle majitelů to však ani zdaleka nestačí.

Online petici na podporu hnutí za přežití o chlebu a vodě už podepsalo téměř 76 tisíc lidí. (Reuters) Lidem docházejí peníze a mnohé podniky krachují. Počet osob registrovaných jako nezaměstnaných vyskočil v říjnu z údajů z loňského roku o 34,5 %, přičemž podle vládních údajů přibližně 72 % nově nezaměstnaných pracuje v restauracích nebo maloobchodu.