Gajdošík: Zimní sezona buď nezačne, anebo bude slabá
Jiří Gajdošík se v hotelovém byznysu pohybuje řádku let. Na rok 2020 jen tak nezapomene. Ostatně nikdo. Položili jsme mu pár otázek nejen k nastávající zimní sezoně.
Jaká byla letní sezona 2020 v Asten Hotels?
V Praze jsme provozovali v létě pouze jeden z našich tří hotelů, Hotel Klárov, dále pak  bistro na Kampě a kavárnu v Nerudově ulici. Výsledky nebyly tak špatné, i když výrazně za rokem 2019. Bylo to na přežití. Ve Špindlerově Mlýně jsme měli dobré léto. Hotel Savoy měl především díky svým stálým hostům velmi dobrou letní sezonu a k tomu také na konci srpna nově otevřený Hotel Soyka byl docela úspěšný na to, že jsme ho teprve otevřeli. 

V červenci jste na byl na Setkání s ministry HOREKA 112 velice pozitivní. Jaká je Vaše nálada nyní?
Nálada v červenci a teď se nedá porovnat. V červenci bylo ve vzduchu, že podzim by mohl přinést naději nejenom nám, ale celkově mezinárodnímu cestovnímu ruchu. To se bohužel sesypalo jako domeček z karet začátkem září. Takže nálada je vyčkávací a hodně nejistá. 

Asten Hotels má své hotely i na horách. Zatím vláda poskytování ubytovacích kapacit nepovolila, jak si představujete zimní sezonu, začne vůbec?
Obávám se, že v realitě nezačne. Mám pocit, že nejenom naši politici, ale celá Evropa nemá „lék“ na to jak vedle sebe může žít Covid a běžný život, což stejně dříve nebo později bude nutné.  Neumím si představit to, že by lidé lyžovali, užívali si a slavili Vánoce a Silvestr na horách. Já jsem připravený vnitřně na to, že zimní sezona buď nezačne, nebo bude velmi slabá díky restrikcím. Je něco jiného být na dovolenu na horách v létě a něco jiného v zimě. Léto nabízí alternativu celé rodině, nicméně zima je úzkoprofilová se zaměřením na lyže. Uvidíme, nebudu se zlobit, když se budu mýlit. 

Hotely se zavřely na podzim později než bary a restaurace, jakou jste měli návštěvnost na podzim, byli hosté?
Září bylo v Praze špatné, protože momentem kdy k nám přestali jezdit Němci se veškeré rezervace zastavili. My jsme 14 dní po otevření znovu museli zavřít hotel Golden Key v Nerudově ulici, to bylo hodně depresivní. Hotel Savoy a Soyka ve Špindlerově Mlýně měli docela slušné září, ale rezervace na říjen se vyvíjeli hodně pomalu. Hlavně ale od poloviny září neprobíhají de-facto žádné rezervace na zimu, a to nejenom v našich hotelích. Někde jsem četl, že hotely na horách jsou na Silvestra vyprodané, to tedy v žádném případě neodpovídá realitě Špindlu. 

V březnu Vaše skupina využila program Antivirus i Covid-Nájemné – přišly vám peníze za nájem již na účet? A využijete podpůrných programů i na podzim?
My jsme do této doby žádný z Antivirus programů nevyužili. Je to asi dobře, protože teď je budeme potřebovat mnohem více než na jaře a v létě. Vzhledem k zastropování státní pomoci tak můžeme ještě v nastávající době čerpat – doufáme. Covid Nájemné jsme využili, to proběhlo velmi rychle, MPO to řídilo dobře. Nicméně už skoro dva měsíce čekáme na pomoc za program Covid Ubytování, která je řízena MMR. To hodně pokulhává za rychlostí MPO. Aktuálně jsme znovu zažádali o druhou vlnu Covid Nájemné. Tak uvidíme jak to půjde tentokrát. Nicméně je jasné, že bez státních dotací nepřežijeme.