Gastro bije na poplach: Nechte nás vařit, nechte nás žít!

Koronakrize zasáhla pohostinství citelně. První vlnu přežila většina podniků, nyní se ale mnozí obávají nejhoršího. I proto se vydali do ulic bušit do hrnců, aby je bylo slyšet.

Pochodu Gastro bije na poplach. Máme toho dost! se zúčastnila necelá stovka lidí, ale odevšud bylo slyšet nespokojené hlasy. Někdo nedostal výplatu, jiní se bojí, jestli nepřijdou o místo. „Jenom před týdnem se propustilo v našem podniku pět zaměstnanců, ze dne na den. Sama nevím, co mě čeká. I proto jsem dnes přišla, protože stát nám nijak nepomáhá,“ říká Zdeňka z restaurace Alforno v centru Prahy.

„Chceme normálně vařit, jíst. Nepotřebujeme, aby nám někdo říkal, kdy máme zavírat. Všichni nás léčí už od jara, už mě to nebaví,“ říkal na kamery účastník protestů, který si nepřál být jmenován.

 

Na akci bylo vidět i lidi z Občanské neposlušnosti: „My jsme tuto akci podpořili, aby o ní bylo víc slyšet. Chceme vyvolat diskuzi. Sotva se restauratéři vylízali z jarních ran a podzim je pro ně další bič,“ říká Aleš Trčka. „Přijeli jsme s kluky z práce, protože chceme, aby se o problémech v pohostinství mluvilo,“ dodával další účastník a opět si nepřál být jmenován.

Sám organizátor protestu, Petr Pilát, o akci říká:  „Rozhodl jsem se místo tlachání na sociálních sítích udělat něco, aby se o nás konečně vědělo. Situace nás uvádí do životní nejistoty, vláda nás ignoruje. Já jenom chci, za A, ať nás neomezuje v provozování našich podniků a aktivit, nebo musí přijít B, a to je pomoc konkrétním provozům a osobám v nouzi.

Organizátor protestního pochodu: Nikdo nás neposlouchá!

Podobný protest proběhl v ulicích Paříže, kde restauratéři nakonec dokázali odklonit hrozbu úplného zavření restaurací.