Koncesionářské poplatky se platí dál. Pokoje ale zejí prázdnotou

Mnohé hotely zažívají jednu z nejhorších sezon, zachraňují je podpůrné vládní programy, složenky ale přicházejí. Ty jim ke zlepšení situace nepomůžou.

Kromě koncesionářských poplatků musí hoteliéři platit i Ochrannému svazu autorskému, sumy se dle počtů pokojů mohou vyšplhat i do výšky několik set tisíc korun. Závisí na velikosti hotelu.

Přičemž ještě na jaře Česká televize a rozhlas informovaly, že koncesionářské poplatky ubytovacím zařízením odpustí. Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) během nouzového stavu podala oficiální žádost o pozastavení platby koncesionářských poplatků. Pak asociace obdržela odpověď, že k tomuto kroku po dobu trvání nouzového stavu přistoupí. Později ale obě instituce  své stanovisko dementovaly.

Zákon totiž nedává možnost odpouštět poplatky. „V průběhu mimořádných opatření řešil a posuzoval ČRo případy či žádosti ze strany hotelů, restaurací apod. individuálně. Maximum z naší strany, které je možné v tomto ohledu udělat, je danému subjektu příslušnou platbu odložit. ČRo k tomuto kroku v řadě případů přistoupil. A to přesto, že i náš rozpočet a naše výnosy situace kolem covid-19 negativně ovlivnila a nadále ovlivňuje,“ uvedl pro Seznam zprávy Jiří Hošna, ředitel komunikace, marketingu a obchodu Českého rozhlasu.

Český rozhlas přitom obdržel téměř 400 žádostí o prominutí, snížení či odložení platby rozhlasového poplatku. Všem žadatelům vyhověl odkladem plateb do 30. září. Někteří se rozhodli pro nastavení splátkového kalendáře. Po 30. září ale přijdou na řad odložené složenky.