Setkání ministrů HOREKA 112: Ekonomiku již znovu nevypneme

Pohostinství zažilo krizi, kterou si asi nikdo nedokázal představit. Obor jako takový na jaře prakticky přestal existovat. Sem tam nějaká ta výdejní okénka. I proto jsme se rozhodli zorganizovat Setkání s ministry, kteří za nařízeními stáli.

21. července se tak v největší české restauraci Červený jelen konalo setkání s ministryní financí Alenou Schillerovou, s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou a ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Úvodního rozhovoru  se ujal Luboš Kastner, garant projektu Moje restaurace, AMSP ČR a  spolumajitel restaurace Červený Jelen. Co zásadního během Setkání zaznělo?

Chytrá karanténa musí fungovat
Mnozí majitelé hotelů a restaurací se obávají druhé vlny.  Zejména nejistoty, jestli budou moct podnikat. „My se musíme připravit na to, abychom ekonomiku znovu nevypínali. Poučme se z jarních událostí a připravme se na celou řadu epidemiologických omezení, které budeme muset respektovat.  Vyžaduje si to určitou míru sebekázně. Já rozhodně budu vždy usilovat o to, aby ekonomika mohla fungovat třeba i za cenu nějakých omezení tohoto charakteru,“ řekla na se Setkání ministrů HOREKA 112 ministryně financí Alena Schillerová.

O opatřeních se dozvíme dřív
Také by se hoteliéři a restauratéři neměli obávat drastických opatření ze dne na den. Nepředvídatelnost – to je to spojení, které se častokrát na Setkání skloňovalo. K razantním opatřením došlo nejenom v březnu, ale i nyní v červnu v Moravskoslezském kraji. Zaměstnavatelé nevědí, jestli mají chystat druhou vlnu propuštění a obávají se neočekávaných restriktivních opatření, které je položí na zem. Ministrové potvrdili, že po červencové zkušenosti s Ostravou, se budou snažit o dřívější informování o možných opatřeních, které zasáhnou podnikatele. „Jestliže dojde na další opatření, tak vás budeme informovat s přiměřeným předstihem, alespoň dva až tři dny,“ ujišťoval Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy. „U kulturních akcí tohle garantovat nemůžeme. My jsme je jak kulturní akce, tak výstavy, upozornili. Tím ale nechci omlouvat to, co se stalo s Colours of Ostrava. Mohli jsme to udělat taktičtěji a hygienici měli být v průběžném kontaktu s pořadateli,“ dodal.

Na celý záznam se můžete podívat ZDE

A taky zde: