Stát přenáší vlastní lidskou zodpovědnost na nás provozovatele

Přinášíme vám rozhovor s Janem Hawelkou, majitelem kavárenské sítě Je to ochutnávka originálního obsahu z HOREKA 121/2020, který najdete každé dva měsíce v „křupavém“ tištěné verzi. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je zdarma pro pracovníky v pohostinství.

Vnímáte zveřejněná pravidla pro podmínky provozu vnitřních prostor restaurací jako přehnaně přísná, nebo s nimi souhlasíte?

Pravidla považuji za adekvátní vzhledem k tomu, že je připravili lidé, kteří jsou vzdělaní v dané problematice. Proto bych je zde nerad soudil. Nicméně některá jsou velmi přitažené za vlasy. Aby se kolegové nepotkávali nebo udržovali rozestup, když spolu tráví 12 hodin v práci, mi už nepřijde přijatelné.

 Budete muset kvůli předepsaným rozestupům snížit počet míst v restauraci? O kolik míst přijdete?

V některých podnicích přijdeme o 40 % kapacity. Otázka zní, jak a kde bude stát důsledný v dodržování rozestupu u jednotlivých provozovatelů.

V směrnicích se mj. píše: Provozovatel aktivně brání shromažďování osob ve vzájemné vzdálenosti menší než dva metry (s výjimkou společné skupiny hostů) včetně čekací zóny restaurace. Myslíte, že je toto v silách obsluhujícího personálu?

Myslím si, že stát přenáší vlastní lidskou zodpovědnost na nás provozovatele. Opravdu si neumím představit, že náš kolektiv je tu proto, aby poučoval lidi o tom, co se smí či nikoliv. Přijde mi to pouze jako hon na viníka, aby se mohlo říci, že v restauraci jsou hloučky lidi, a proto si ukážeme na nezodpovědného restauratéra.

Budete nějakým způsobem upravovat směny tak, aby se personál nepotkával?

Nikoliv.

Došlo i na reorganizaci práce v kuchyni za účelem dodržení co největších rozestupů?

Snažili jsme se maximálně, ale nemyslím, že je to možné dodržet ve 100 %.

Využili jste nějaký z podpůrných programů vlády, anebo se na vás ani nedostalo?

Ano a u žádného jsme se naštěstí nesetkali s jakýmkoliv problémem.

Vnímáte pomoc státu jako dostatečnou? Co byste od vlády ještě očekávali?

Očekávali bychom šestiměsíční odpuštění odvodů za všechny zaměstnance a dotažení programu COVID nájemné.