
Smart design hotel Nezvalova archa je projekt 21. století, který původně vlastně ani hotelem být neměl. Majitel realitní kanceláře chtěl postavit alternativu pro studentské koleje, kde mladí pořád nemohou žít ve dvojicích. Plánoval prostor pro dlouhodobé párové bydlení, kterého je v Olomouci nedostatek.
Přinášíme vám rozhovor z časopisu HOREKA 120/2020 Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v „křupavém“ tištěné verzi. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je zdarma pro pracovníky v pohostinství.
Nakonec tak z bývalé výměníkové stanice vznikl chytrý projekt o 37 pokojích, z nichž je šest nadále nabízeno k dlouhodobému bydlení. Nezvalova archa je nejenom samoobslužný hotel, ale také galerie umění. Jméno nese po ulici, na které sídlí (Nezvalova ulice), a slovo archa odkazuje na Noemovu archu. „Jelikož jsme chtěli nabízet bydlení v páru, napadlo architekta Davida Helcela spojení s Noemem, který do své lodě také nashromáždil páry,“ popisuje Marek Novotný, majitel smart hotelu. Nezvalova archa je tak plná odkazů – má zakřivení lodě, vnější schodiště s kormidlem a přízemí je vnímáno jako čára ponoru. Další dvě patra jsou zvenku pokryta vlnitou fasádou, která připomíná vlny na moři a je zdobená barevnými šrouby. Ty odkazují na hvězdy, podle kterých se v dávných dobách lidé na moři orientovali.
V černých číslech po 90 dnech
„Myšlenka, že se z ubytovny proměníme v hotel, přišla během výstavby. Já sám jsem nikdy v hoteliérství nepracoval, ale mí známí, zkušení v oboru, mi říkali, že by to jako hotel fungovat mohlo,“ popisuje proměnu Marek Novotný. Zároveň, v případě krize v pohostinství, jako zkušený realitní makléř nemá problém celý projekt proměnit v nabídku dlouhodobého ubytování. „Uvidíme, co bude. Zatím se nám daří. Je ale začátek března a v září mají na dlouhodobé ubytování nastoupit čínští studenti. Nevím, jak to tedy kvůli koronaviru dopadne.“ Zatím ale hrozbu krize Marek Novotný nijak zvlášť nepociťuje. „Olomouc má podle Booking.com celoročně průměrná storna 20 %, my 10 %, takže jsem spokojený. Samozřejmě nemohu odhadnout, co bude dál.“ Hotel funguje třetím rokem. První rok byl obsazen z 30 %, druhý rok ze 49 %, RevPAR se za loňský rok pohybuje na 690 Kč bez DPH. Jedná se o hotelovou část 25 pokojů, u zbývajících 12 pokojů šlo o dlouhodobé ubytování. Již od třetího měsíce fungování na sebe Nezvalova archa vydělává. „To znamená, že se zaplatí úvěr, náklady s hotelem spojené a výplaty třem zaměstnancům,“ vysvětluje Marek Novotný.
3
měsíce trvalo, než si projekt začal sám na sebe vydělávat
6
pokojů se nabízí k dlouhodobému pronájmu
cca 2500 lidí
se zúčastnilo komentovaných prohlídek
přes 12 000 lidí
se ubytovalo
3
lidé postačí na plynulý chod design smart hotelu
Když personál nechybí
Hotel je samoobslužný, takže se ušetří velké náklady na personálu. „Ubytovaní získávají klíče od hotelu i pokoje přímo do mobilu pomocí aplikace. Hotel nemá recepci, která by sloužila nonstop.“ Lidé se zde obsluhují sami, například v kuchyňce, kde si mohou vybrat, na co mají chuť, a pak to i kartou zaplatit. Hosté si zde mohou ráno uvařit nejenom kávu, ale třeba si dát míchaná vajíčka, pečivo k nim je zdarma. Večer si mohou uvařit například těstoviny, které jsou také zdarma. „Vše vařené si ale hosté musejí udělat sami. Kuchyni podle legislativy nemáme vybavenou na to, abychom našim klientům mohli připravit teplou snídani my, oni si ji ale mohou udělat.“ A co ztráty a krádeže? „Mám pro všechny dobrou zprávu. Funguje to a nekrade se. Málokdy někdo zapomene zaplatit nějakou maličkost, například tyčinku. Ale i kdyby mi někdo vykradl celou kuchyň, stále mě to bude stát míň než placení mzdových nákladů pro třísměnný provoz na recepci.“ V hotelu v současné době pracují tři lidé. Střídají se dva muži, kteří předtím působili na recepci v klasických hotelech, a jedna skvělá hospodyně. Nástup mají všichni v sedm, a když mají hotovo, odcházejí. Recepční jsou ale v pohotovosti nonstop na mobilu. „Dnes jsme ve fázi, že vše nechávám na svých třech zaměstnancích. Dovedou vyřešit opravdu všechno a já si je za to cením. Tím, že je mám jenom tři, jsem si mohl dovolit dát jim vyšší mzdy, než je průměrná mzda na jejich pozicích v Olomouci.“
Když se do 21 m2 vejde celý svět
Celý objekt je navíc galerií – najdete zde práce výrazného vizuálního umělce Jiřího Davida, který se na projektu podílel. Každý pokoj má jinou ústřední malbu, na které je vždy primát v jiném zobrazení. V prostoru hotelu najdete Davidovy vázy, malby po stěnách a mnoho dalšího. Vstupní hala je zároveň obývákem a kromě krásných designových kousků odkazuje také na svůj původní účel. Na podlaze se nacházejí prosklené prostory, kde vidíme do útrob původní výměníkové stanice. Prostor ale také nezapře svůj současný název a najdete zde závěsná světla, která gravitací vytvářejí zaoblení. Prostory rozdělují vlnitá posouvací vrata s malbami Jiřího Davida. V přízemí stavby, které se nyní říká „podpalubí“, o výměře 180 metrů, najdeme obyvák, kavárnu a relaxační/coworkingové místnosti. Prostory jsou pro hosty přístupné 24 hodin denně (užívání je součástí nájmu pokoje).
Designové tipy:
- Pohovky jsou potaženy nanotechnologickým vláknem (čtyřletý kluk je pokreslil kuličkovým perem – není to vidět, šlo to rychle vyčistit).
- Celý interiér doprovázejí vlnky.
- Na různých místech můžete najít verše.
- Knížky z knihovny mají vlastní ex libris.
- Ve výtahu se promítají fotografie z výstavby.
- Do pokoje o 21 m2 se vejde, aniž by bylo na očích, toto vybavení: oblečení pro dva, dvoje lyže, dvoje lyžařské oblečení, dvě přilby, dva kufry, dva fotbalové balony, jeden pánský oblek, troje dlouhé dámské šaty na ramínka).
K dispozici jsou také knihy (poezie) a různé deskové hry. Pokoje jsou na skromných 21 metrech čtverečních vybaveny tak, aby se v nich dalo dlouhodobě bydlet. Interiér navrhla Lucie Malárová a s jednotlivými prvky se opravdu vyhrála. „Například postele nám vyráběli na míru. Mají úložný prostor, kam se dá schovat vše, co nepotřebujete ke každodennímu životu. Navíc je můžete jednoduše rozložit na dvoulůžko.“ V pokoji najdete takovou malou kuchyňku, indukční vařič a mikrovlnku. V koupelně ocení zejména dámy podsvícení u zrcadla jak zleva, tak zprava. Nezvalova archa se sice nachází na sídlišti, ale všechny pokoje mají výhled do zeleně. Zde se zkrátka neplýtvalo ani jedním metrem čtverečním. Hotel je také nízkonákladový a vyplněný technologiemi, které nahrazují personál. Dal by se tedy zasadit do jakéhokoliv města? „Do jakéhokoliv asi ne. Myslím si ale, že tento projekt by mohl fungovat v každém krajském městě. Mnoho lidí se ptalo, jestli ho neplánuji nabízet jako franšízu,“ doplňuje mé úvahy na závěr Marek Novotný. Jestli to tak bude, ukáže až čas.
Jana Dorčáková