Obří podpora. Vykradené Slasti půjčili či darovali desítky dýmek

Obrovská vlna solidarity se vzedmula po nedělním vykradení brněnského baru s vodními dýmkami Slast. Příznivci, dodavatelé i provozovatelé konkurenčních podniků okamžitě přispěchali s desítkami nabídek na výpomoc a zapůjčili či rovnou darovali Slasti potřebné množství dýmek. Bar tak může podle původního plánu od pondělí fungovat v souladu s pandemickými opatřeními s otevřenou venkovní zahrádkou.

Do baru v historickém centru Brna se prozatím neznámý pachatel vloupal v neděli nad ránem, odnesl si odtud 36 profesionálních vodních dýmek s vybavením a poničil provozní výpočetní techniku v podobě tabletů a tiskáren. Vyčíslená škoda se přehoupla přes 300 tisíc korun. Navíc hrozilo, že bar nebude moci od pondělního částečného znovuotevření nabízet svým hostům to, za čím sem chodí nejvíc – tedy vodní dýmky.

Po pondělním popsání vzniklé situace na sociálních sítích se spustila lavina reakcí. „Celé úterý zvonily telefony a pípaly zprávy. S konkrétním návrhem pomoci se nám ozvalo několik společností a desítky lidí,“ uvedl nadšeně spolumajitel a provozní Slasti Jan Vodička.

Mezi reagujícími byli například ostravští výrobci vodních dýmek Marvin smoke, kteří za několik hodin do Slasti přivezli dar v podobě šesti dýmek. Za velmi výhodných podmínek pak další kusy dodal jiný výrobce Valravn Crafts z Frýdlantu nad Ostravicí a s podobnou nabídkou přispěchal také orientální velkoobchod Shanti.

„Další potřebné dýmky nám bezplatně půjčil náš bývalý kolega, který nyní provozuje vlastní cateringovou agenturu. Své momentálně nevyužité dýmky nabídl i brzy se otevírající nový pražský podnik, a ty by mu do té doby ležely ladem,“ doplnil Jan Vodička.

Zdaleka tak nebylo nutné využít všech nabídek k zapůjčení dýmek, které následně přišly od konkurenčních podniků Black Sun Bar, Koncept Brno, Chicago nebo hodonínských Dýmek od Stana. Nemluvě o zhruba 70 lidech z řad konzumentů ochuceného tabáku, kteří doma disponují volnou vodní dýmkou a byli ochotní se o ni podělit.

„Podpořil nás i pivovar Chomout, který nám dodá pivo za speciálních podmínek. Brněnský destilatér Robert Urbánek zase slíbil, že pošle karton ginu. S nabídkou jakékoliv pomoci ale přispěchal i jeden elektroservis či majitelka tetovacího salonu,“ dodává další ze spolumajitelů Slasti Tomáš Miška.

Provozovatelé se shodují, že takto masivní odezva na těžko pochopitelný čin je překvapila. „Připadá mi to bez přehánění jako sen. Vloupání těsně před znovuotevřením podniku nám vzalo vítr z plachet, ale sled dnešních událostí ztracenou energii mnohonásobně dobil. Doteď mi nedocházelo, jak širokou základnu fanoušků máme a pro kolik lidí jsme jejich nejoblíbenějším barem. Moc si toho vážíme,“ uzavírá Jan Vodička.

Podle policistů vyšetřujících vykradení Slasti bohužel nejde o výjimečný případ. Po druhém prodloužení nouzového stavu totiž v městské části Brno-střed zřetelně stoupla kriminalita. Policisté tady údajně nyní řeší několik nových vloupání do komerčních provozoven či bytů denně.