Projekt Gastro žije! představilo „korona stolek“

Majitelé restaurací a kaváren s napětím očekávají, kdy se uvolní striktní opatření, aby mohli své provozovny otevřít alespoň částečně. Již teď ale vědí, že bez přísného dodržování rozestupu a časté dezinfekce to nepůjde.

Stoly umístěny napevno se třemi židlemi  a vyznačeným žlutým ohraničením, který má zaručovat dvoumetrový odstup navrhl architekt Václav Kocián. Iniciativu vítá i  náměstek ministra zdravotnictví Prymula.

Jak to funguje?
Zákazník si u okénka vyzvedne oblíbené jídlo, bezkontaktně zaplatí a v bezpečné zóně, se svým partnerem a max. 1 dalším členem rodiny, pohodlně zkonzumuje bez nutnosti mít nasazenou roušku.

„GASTRO ŽIJE! umožní bezpečný návrat zákazníků do ulic měst a obcí, čímž přinese restauracím, kavárnám a barům nazpět část příjmů a udržení klíčových zaměstnanců! Zákazníci získají díky bezpečné zóně osobní prostor, ve kterém se nebudou cítit ohrožení pohybem dalších osob v jejich okolí,“ píše se na stránkách projektu.  Stolek a jeho rozmístění je navržen tak, aby nedocházelo k shlukování, a přitom si lidé mohli ve veřejném prostoru posedět a konzumovat.

 

Kdo to zaplatí?

Autoři se snaží projekt prosadit přes vládu, aby získali oficiální potvrzení, že se jedná o správnou cestu, jak navrátit život do veřejného prostranství. Možnosti, jak bezpečné zóny financovat, jsou podle architekta tři. První je ten, že je zaplatí stát nebo město. Druhou možností je, že si to zaplatí samotné podniky, čímž si zajistí alespoň částečný příliv zákazníků. Poslední variantou je, že projekt zafinancují návštěvníci podniků, kteří si je po krizi budou moci vzít a využívat na svém pozemku,“ píše zpravodajský server idnes.cz.

Výhodou návrhu je, že se dá využít i v pokoronavivové době. Stolky lze umístit do parků