Zavřeno? Kde hledat pomoc? Seznam rozdá reklamu za sto milionů

Ekonomická situace napříč obory je, jaká je. Existuje jenom málo společností, které karanténa nijak neovlivnila. Situaci se snaží uklidnit firmy vzájemnou pomocí a sounáležitostí.

Co tedy v těchto těžkých chvílích dělat? Nabízíme vám pár možností, které mohou pomoct teď, anebo po uvolnění pravidel.

1. Seznam.cz rozdá reklamu za sto milionů

Společnost Seznam.cz vyčlenila v rámci programu Nenecháme vás v tom reklamní prostor v celkové hodnotě sto milionů korun, snaží se tak pomoct zachránit českou ekonomiku. Nabídka v rámci programu Nenecháme vás v tom je určena především malým a středním firmám, ale také živnostníkům, jejichž podnikání bylo zasaženo koronavirem nejvíce. „Jedná se tedy o cestovní a realitní kanceláře, restaurace, provozovatele ubytování, malovýrobu i mnoho dalších. Pomoc mohou čerpat české firmy s transparentní a bezúhonnou historií,“ prohlásila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Veškeré informace o spuštění podpory najdete na stránkách  Nenecháme vás v tom.

2.  Jídlo s sebou  – vznikají mapy

Jelikož jedinou možností, jak mohou nyní restaurace vydělávat, je výdejní okénko, anebo doručování jídla, vzniklo několik platforem, které se jejich služby snaží dostat k lidem blíž.

Velkoobchodní síť MAKRO Cash & Carry ČR chce pomoct všem českým restauratérům, kteří byli nuceni uzavřít provoz na základě rozhodnutí vlády. Ve spolupráci s gastronomickým průvodcem Restu spustilo pro uživatele možnost prohlédnout si všechny dostupné nabídky restaurací v okolí a prostřednictvím doručovacích služeb vybraný pokrm objednat a nechat dovézt, případně jej pouze zaplatit a pro objednávku si dojet. Iniciativa má pomoct snížit vysoké finanční ztráty podniků a ulehčit jejich tíživé situaci.

Edenred spustí specializovaný webový vyhledavač s navigací, který do fungujících restaurací nasměruje zákazníky. Zároveň personálu těchto pošle roušky z certifikovaných materiálů, které nově začíná vyrábět společnost Snaha. Celkem každé fungující restauraci pošle zdarma  Edenred 5 těchto roušek ze speciální bavlny s použitím stříbrných iontů.

Jídlo můžete také nabízet prostřednictvím aplikace Nesnězeno, která jinak bojuje proti plýtvaní a podařilo se ji už zachránit jídlo za milion korun. V aplikaci můžete nabízet své denní menu nebo stálou nabídku, i když se nejedná o zbylé nebo zlevněné porce.

Lunchdrive se rozhodl poskytnout zdarma svou platformu pro hromadné stravování pro města, obce, neziskové organizace a další subjekty, které budou zajišťovat seniorům a osobám v karanténě rozvážku hotových jídel i potravin.

Další firma pomáhající restauracím je Storyous, která spustila krizovou gastro mapu všech restaurací nabízejících jídlo s sebou. S hashtagem #kdesenajim k ní mohou další návrhy přidávat restaurace i samotní zákazníci, například na chatu se Storyous na Facebooku.

3. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje pomoc na podporu domácího cestovního ruchu
„Připravujeme konkrétní program, který by mohl pomoci k opětovnému rozjezdu cestovního ruchu v České republice,“ říká šéf Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek a dodává: „v cestovním ruchu pracuje přes 240 tisíc lidí a každá pátá profese je na cestovním ruchu závislá.“
Na konkrétní podobě programu spolupracuje Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Fórem cestovního ruchu ČR, z.s. O návrhu bude rozhodovat vláda. Odvětví cestovního ruchu tvoří téměř 3% HDP České republiky. Jde o významné odvětví národního hospodářství a návazně generuje další pracovní místa i zisky.

4. Připojte se k akci LET SAVE TOURISM
Vyzvěte své zákazníky, ať neruší rezervace #DontCancelPospone.  Zde je ale situace nadále nejasná, protože nikdo neví, kdy se hranice opět otevřou. Výzva se dá ale také využít pro vaše tuzemské hosty. Protože první, kteří se k vám přijdou ubytovat, budou hosté tuzemští. Po zvolnění karanténních pravidel to budou právě obchodní cestující a Češi, kteří budou chtít na vše zapomenout. Tak to ukazují i poslední dny v Číně:

O dalších možnostech vás budeme nadále informovat.