Malé hotely: Neschopenky s diagnózou KARANTÉNA, anebo vyhazov

Koronavirus v pohostinství pořádně zamíchal karty. Mnoho zaměstnanců v těchto dnes čerpá dovolenou a doufá, že se situace zlepší. Jiní už o své pracovní místo přišli.

Situaci může vylepšit nové nařízení vlády. Výdaje na náhrady výdělků pracovníků v karanténě totiž proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent mzdy zaměstnanců zavřených provozů, schválila vláda.

Dle průzkumu skupiny Hotel.cz  hosté v českých ubytovacích zařízeních ruší rezervace nebo je přesouvají na pozdější termíny. Pokud bude situace způsobená pandemií trvat déle jak dva měsíce, většina hotelů a poskytovatelů ubytování se dostane do těžké finanční situace. Mnoho zaměstnavatelů si ale bez tržeb nemůže dovolit vyplácet mzdu ve výši zákonem daných podmínek, tj. 60%. Zpráva z nejvyšších míst tedy přišla vhod. Ale možná i pozdě.

V oboru se objevujily výpovědi “dohodou”, v lepším případě neshopenky s diagnózou KARANTÉNA. Pokud to ovšem trochu jde, tak se hoteliéři se snaží  si zaměstnance udržet.

Pomůže dobré pojištění?

Na našem Facebooku k tomu proběhla zajímavá diskuze: „Naši majitelé nám naopak přidali týden dovolené navíc a okamžitě si zažádali o Kovid úvěr a nyní čekají na další možnosti jak nás udržet. naši majitelé mají i pojištění proti Vyšší moci, kam by tyto situace měly spadat. Úplně nechápu, proč někteří majitelé nedokážou počkat alespoň týden, než se vše pořádně objasní..u hotelů bude možná uzavření ještě delší než u restaurací a dopad ještě fatálnější..turistický ruch se bude obnovovat daleko déle než chození do restaurací.“
Jiný uživatel takové štěstí nemá: „Dovolené mám 29 dnů, o vybrání nebyla vůbec řeč, první návrh byla výpověď to jsem odmítl a jsem v pracovní neschopnosti…“
Celou diskuzi si můžete přečíst zde:

Například společnost BOHO CO se musela rozloučit s desítkami zaměstnanců, konkrétně z počtu 160 jich zůstalo 16.

Hotelové komplexy mají větší šanci na přežití

Větší hotelové řetězce zatím situaci zvládají. Například Aqupalace Hotel Prague, anebo Resort Valachy Velké Karlovice. Bohužel nikdo neví, co bude. Všichni očekávají, jak se ke krizi postaví vláda. „Vienna House je členem Asociace hotelů a restaurací v České republice, jejichž prostřednictvím jsme v kontaktu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, abychom měli přehled o novinkách a dalších regulacích. Pochopitelně se jedná také o státní pomoci pro celý sektor. V současné době však nelze odhadnout, jaké budou celkové ekonomické dopady, protože nikdo netuší, jak dlouho celá situace potrvá. Teď je ze všeho nejdůležitější, abychom všichni zůstali zdraví,“ řekla Markéta Englová z řetězce Vienna House.

Zkuste s hosty komunikovat nadále
Situace je  tíživá  pro všechny. Nezapomínejte v těchto dnech na své hosty. Inspirujte se třeba facebookovým profilem Resortu Valachy, kde se snaží s fanoušky i nadále „být.


„Rozhodli jsme se je „těšit“ je hezkými fotkami pro lepší náladu. Dáváme tam ty nejhezčí fotky z našeho archivu, abychom zpestřili tu záplavu nepříjemných jiných zpráv, a lidi nám posílají i ty jejich ke sdílení… Z mého pohledu je to dobrý způsob, jak s našimi hosty zůstat v neformálním kontaktu, bez komerčních zájmů. Snad to bude i způsob, jak nedopustit „pád“ stránky. Odezva na to je velmi pěkná,“ přibližuje Martina Žáčková,
PR manažer, Resort Valachy Velké Karlovice.