Horáková z Aquapalace Resort: Od vlády očekáváme převzetí zodpovědnosti za nařízené uzavření provozu

Jaké je to mít zavřený největší  volnočasový park a jaké jsou denní ztráty? Vladana Horáková ředitelka společností Golden Apple Hotels a Aquapalace Praha nám odpověděla v této turbulentní době na pár dotazů.

V jakém provozu nyní aquapark a hotel fungují? 
Situace v Aquapalace Resortu, hotelu i aquaparku prošla od pondělí 9.3. 2020 turbolentním vývojem – od pondělního zákazu akcí pro více než 100 osob, uzavření hranic až po vyhlášení Nouzového stavu a s tím související povinnosti uzavřít provoz Vodního a Saunového světa, wellness a fitness. Funkční je provoz kuchyně, která nabízí sortiment Restaurantu Athena Grill v rozvozové službě Dáme jídlo, vaříme obědová menu pro zaměstnance našich firem v našem holdingu a odbyt máme i u zaměstnanců společností v obchodní zóně Průhonice-Čestlice.

Co je se zaměstnanci, museli jste už někoho vyhodit? 
Jakékoliv „vyhazování“ zaměstnanců není naší strategií,  přesně naopak. Jako nejvýznamnější hráč na poli volnočasových aktivit v ČR  si našich zaměstnanců velmi vážíme, nadále s nimi počítáme  a  rozhodně nikoho propouštět nebudeme.  Máme i mnoho nováčků v týmu ve zkušební době, ani těm pracovní poměr neukončujeme, pouze se jim prodlouží konec zkušební doby o dobu uzavírky.
Finální výše kompenzace  mezd zaměstnancům se ale stále vyvíjí, především čekáme na přístup vlády k převzetí zodpovědnosti  za nařízené uzavření provozu.
Výše uvedené se týká zaměstnanců na hlavní pracovní poměr. Ostatním kolegům – tedy agenturním zaměstnancům, brigádníkům atd. přestala být zadávána práce z důvodu nemožnosti plnění.

Jak dlouho se dá tato situace z hlediska financí udržet, jaké jsou vaše denní ztráty? 
Jenom Aquapalace Praha realizuje v době provozu průměrně 1 milion korun českých tržeb denně…. Takže to jsou velmi jednoduché počty, o co přicházíme…
Právě analyzujeme všechny zbytné položky a řežeme náklady, co to jde. Prioritou je udržet zaměstnance. Ale jdeme i do oprav a investic.  Současnou situaci je třeba využít jako šanci, kdy můžeme realizovat opravy a rekonstrukce, které se v areálu právě kvůli každodennímu provozu odkládaly. Ve vodním světě právě probíhá poměrně čilý stavební ruch. Samozřejmě ale velmi opatrně počítáme, jak dlouho vydržíme. Kompenzace ztrát státem, alespoň v úrovni osobních nákladů je naprosto nutná.

Komunikujete s ostatními z o oboru a očekáváte od státu nějakou pomoc?
Velmi intenzivně jsem komunikovali v uplynulém týdnu s kolegy z dalších vodních světů a center, sledovali jsme naše německé a rakouské partnery a reagovali jsme na situaci jednotně.
Nyní velmi dobře vnímám vyjednávání zástupců oborových svazů AHR, SOCR, HK atd. s ministerstvy. Dostáváme rychlé informace o tom se projednává, jaké jsou vznášeny nároky. Stále ale čekáme na  konkretizaci pomoci.