Koronavirus: Co dělat, když jste přišli o práci

Česká republika se v pondělí ráno probudila do karantény. Pro mnoho pracovníku v pohostinství to znamená, že prakticky přišli o práci. Zakázáno bylo i poskytování ubytovacích služeb, výjimku tvoří jenom lázeňská zařízení, pokud v nich bude poskytována pouze lázeňská služba hrazená alespoň zčásti z veřejného zdravotního pojištění .

Většina majitelů restaurací a hotelů bude v nejbližších týdnech dnech svým zaměstnancům vyplácet jenom částku mzdy. MPSV upozorňuje, že zaměstnancům zařízení, která jsou uzavřená na základě usnesení vlády ze dne 12. 3. náleží náhrady mzdy/platu ve výši průměrného výdělku neboť se jedná o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele.

CELÝ DOKUMENT ZDE

Mnoho zaměstnanců ale pracuje na dohody, anebo je jejich přiznaný plat mizerný a dýška nepřicházejí.  Kde tedy hledat v této těžké době práci? Snaží se všichni. Zde jsou možnosti:

  1. SNAŽTE SE NABÍDNOUT PŘES SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Váš podnik je plný skvělých sehraných lidí? Zkuste to třeba jako tým z brněnškého baru Super Panda Circus. Ten se zeptal na svém profilu a aktivně oslovuje firmy, o nichž vědí, že potřebují lidi:

2. CHYBĚJÍ PRODAVAČKY, KURÝŘI A PRACOVNÍCI SKLADU

Pohlídněte se po nabídkách ve vašem okolí. Právě tito pracovníky mají dnes hodnotu zlata. Zvažte ale také riziko, zde je pravděpodobnost nakažení se zvýšena. Používejte alespoň rouška (i ta doma vyrobená, neochrání vás na 100 % ale lepší rouško než nic).

3. HLEDAT SE DÁ I PŘES ÚŘAD PRÁCE

– Jak mohu podat žádost o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce pokud jsem v karanténě?

Lidé v karanténě mohou podávat žádosti o zprostředkování zaměstnání i jinak než osobně. Více informací naleznete ZDE
– Jsem uchazeč o zaměastnání a jsem v karanténě, co mám dělat?

Na uchazeče o zaměstnání, kteří jsou v karanténě, že je nahlíženo stejně jako na ty, kteří jsou nemocní či po úrazu. Klienti musí doložit potvrzení o dočasné neschopnosti uchazeče bránící klientovi ve spolupráci při zprostředkování vhodného zaměstnání. Obdobně bude nahlíženo i na pečující o děti do 10 let v souvislosti s uzavřením škol.

 

4. DÁVKA V NOUZI

Pokud je vaše finanční  situace vážná, zkuste požádat o mimořádný hmotný příspěvek.

Lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem nedostatku prostředků ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná. Úřad práce ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.

Více informací naleznete ZDE
On-line formulář žádosti o dávku je k dispozici ZDE