Vláda zavřela restaurace. Zatím na 10 dnů

Aktuální usnesení vlády, které je platné od 14.března 2020 od 6:00 zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Tento zákaz má prozatím platit do  24.března do 6:00.

Od 16. března byl zakázán také prodej ubytovacích služeb. Výjimku tvoří jenom lázeňská zařízení, pokud v nich bude poskytována pouze lázeňská služba hrazená alespoň zčásti z veřejného zdravotního pojištění .

CELÉ OPATŘENÍ ZDE

Zavření restaurací platí celoplošně. „Co se týká hotelů, lidé by neměli sedět v restauracích,“ uvedl premiér Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci. Restaurace mohou být otevřeny jen „take away“, tedy když si zákazník bere jídlo s sebou, což je typické pro některé fast foody. Pod výjimku spadají i stravovací zařízení, která neslouží pro širokou veřejnost (zaměstnanecké stravování apod.) Zavírají se taky take away provozovny v nákupních centrech, která přesahují plochu 5000 m2.

VÝJIMKY ZE ZÁKAZU

  • TAKE AWAY Restaurace
  • STRAVOVACÍ ZAŘÍZENÍ, KTERÁ NESLOUŽÍ PRO VEŘEJNOST

 

Restaurace a kavárny, ale  zavíraly už před zákazem. Například La Bohème Café:

Bary v Brně ze sítě Lidi z baru rozjely například rozvoz koktejlů, aby dopady na byznys alespoň nějak zmírnily. Na jídlo s sebou sázejí restaurace napříč republikou:

 

Společnost Ambiente přišla se zajímavým řešením: „Jelikož v tuhle chvíli máme spoustu číšníků bez práce, propojujeme je s rozvozovými službami, které v tomto období naopak řeší nedostatek personálu,“ píše na Facebooku.

V hotelu se mohou pokrmy vydávat přes pokojovou službu (případně z jednoho výdejního místa) avšak hosté nemohou společně konzumovat a shromažďovat se v restauraci.

Držme si všichni pěsti. Pohostinství vždy vstalo a vstane z popela. Zkrátka fénix 21. století.