
Českobudějovický region byl u asijské klientely velice oblíbený. Tedy stále by i byl, jejich plánované cesty ale zastavila hrozba koronaviru. Region se nyní snaží odhadnout ztráty.
Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko předpokládá, že se tržby za první pololetí propadnou o 90 milionů. „Musíme jednat rychle. Promarněný čas jsou nyní peníze, o které region nenávratně přichází,“ konstatoval David Šťastný, předseda Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko.
Propadat panice však podle Šťastného není nutné. Jižní Čechy a Budějovicko jsou z hlediska šíření koronaviru stále velmi bezpečnou oblastí a díky zavedeným preventivním opatřením by jí i měly zůstat. Cílem manažerů destinace nyní bude v těsné součinnosti s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu přesvědčit Čechy, aby letošní dovolenou trávili raději „doma“.
Lepší zítřky nevidí ani Asociace hotelů a restaurací České republiky. Ta ve spolupráci se společností Economic impact zpracovala modely možných dopadů vývoje epidemie do cestovního ruchu v České republice. V případě poklesu spotřeby turistů z Itálie, Číny a Jižní Korey o 50 %, hrozí v roce 2020 snížení spotřeby na území ČR o 7,4 mld. Kč a snížení příjmů pro veřejné rozpočty o 3,0 mld. Kč a snížení počtu pracovních míst o 8 tisíc.
Destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko vydala také aktuální doporučení pro hoteliéry:
Jak se připravit?
Vybavit recepci hotelu respiračními rouškami, virucidním dezinfekčním prostředkem na ruce a virucidním dezinfekčním přípravkem na plochy.
V prostoru recepce umístěte informaci pro hosty přijíždějící z rizikové oblasti, aby v případě zdravotních potíží okamžitě nejlépe telefonicky informovali pracovníka recepce a neopouštěli pokoj do doby příjezdu lékaře.
Jak se chránit?
Dodržovat základní hygienická pravidla.
Používat dezinfekci na ruce, případně i respirační roušku, pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí.
Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál).
Jak postupovat v případě, že se u osoby, která v posledních 14 dnech přicestovala z oblasti výskytu onemocnění způsobené novým koronavirem, objeví příznaky respiračního onemocnění (suchý kašel, dýchací obtíže, teplota nebo horečka)?
Pokud se nemocná osoba dostaví na recepci, poskytněte jí respirační roušku a požádejte ji o okamžité nasazení.
Nemocnou osobu izolujte na pokoji do doby příjezdu lékaře.
Zavolejte ZZS – linka 155 (upozorněte na cestovatelskou anamnézu).
Pro potřeby epidemiologického šetření připravte dostupné údaje o nemocném (identifikační údaje, cestovní anamnéza – kdy a odkud přicestoval, způsob dopravy) a dále seznam osob, které byly s nemocným v kontaktu.
O situaci informujte Krajskou hygienickou stanici Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích, v pracovní dobu tel. 387 712 130, 387 712 160, 387 712 812,387 712 210 nebo na nově zřízenou pohotovostní linku 736 514 386.
Po převozu nemocného do zdravotnického zařízení řádně vyvětrejte v pokoji nemocného a proveďte dezinfekci ploch (pracovník vybavený osobními ochrannými pomůckami – rouška, jednorázové rukavice) v místech pobytu nemocného (např. pokoj, výtah, recepce).
Dokument ke stažení ZDE.