Češi investují v Budapešti miliardy do výstavby hotelů

Česká společnost Europa Investment Property posiluje aktivity v Maďarsku. V únoru tohoto roku zahájila přípravu projektu hotelového komplexu pro mezinárodní řetězec v centru Budapešti. Úpravou projektu a schválením navýšení pater došlo k rozšíření podlahových ploch o 12 000 m2. Komplex tak nově oproti původnímu plánu pojme 300 pokojů, 2 kongresové haly a komerční prostory. Celková investice bude činit 1 miliardu korun, tedy jednou tolik. V následujících pěti letech pak Europa Investment Property plánuje v Budapešti vystavět dalších 1 000 hotelových pokojů v celkovém investičním nákladu 130 milionů eur, tedy více než 3 miliard korun.

 

Výstavba tříhvězdičkového hotelového komplexu začala v listopadu 2019. Vedle pokojů, kongresových hal, komerčních prostor, kaváren, restaurací a barů je samozřejmostí i podzemní parkování. Se čtyřmi podzemními a šesti nadzemními podlažími a celkovou podlahovou plochou 23 tisíc metrů čtverečních půjde o největší hotelový developmentem v Budapešti. V bezprostřední blízkosti části města, ve které se stavba nachází, realizuje městská správa projekt výstavby metra a rekonstrukce železniční stanice Zugló. Zastávku využívá více než 1,5 milionu cestujících ročně, v průměru 200–250 osobních vlaků denně.

 

„V Maďarsku se udělalo za posledních pět let hodně práce – hodně se tam staví, opravují dálnice a zkrátka probíhá spousta práce. Tamní úřady jsou vstřícné, chtějí, aby tam zahraniční firmy investovaly. Je to úplně jiná mentalita v porovnání s jinými zeměmi,“ komentuje prohlubování spolupráce s Maďarskem Ondrej Spodniak stojící v čele skupiny Premiot Group, pod níž spadá Europa Investment Property. Hotelnictví v Maďarsku podle Spodniaka představuje ideální příležitost – řada investičních fondů má o projekty zájem a neváhá nakupovat.

Realitnímu trhu v regionu střední a východní Evropy se obecně velmi daří. Do komerčních nemovitostí bylo v tomto regionu investováno v uplynulém pololetí rekordních 5,4 miliardy eur. Obdobná je situace i v případě rezidenčních nemovitostí, kde v druhém čtvrtletí rostly ceny dle Eurostatu nejvíce právě v Maďarsku – o celých 14 %. „Budapešť má perspektivu v oblasti hotelového developmentu i rezidenční výstavby. Naopak Česká republika přichází významným způsobem o velké investice díky svému neinvestorskému prostředí a nejednoznačnostech ve stavebních řízeních. Nicméně věřím, že změny ve stavebním zákonu situaci alespoň trochu zlepší,“ uzavírá s nadějí Spodniak.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail