logo

Už 14 let se zaměřujeme na vyšší a střední gastronomii a hotelnictví v Praze i regionech. Horekaweb je odborný portál pro profesionály v pohostinství. Hledáte inspiraci z domova a ze světa, informace o dění v oboru či zábavu? Horekaweb je vše na jednom místě.

  • Zprávy
    • Hotely
    • Restaurace
    • Kavárny
    • Bary
    • Lidské zdroje
    • Digital
    • Ze zahraničí
  • Analýzy
  • Rozhovory
  • HRK 112
    • Registrace
    • Historie
    • O akci
  • HRK NEWS
    • Registrace
    • Archiv
  • Digital
  • O časopisu
    • Aktuální vydání
    • O časopisu
    • Registrace k odběru časopisu
    • Registrace k odběru newsletterů HOREKA NEWS
    • Inzerce
    • Publikační kalendář
  • Naše oborová platforma pro profesionály z hotelnictví a gastronomie potřebuje nabrat nový dech....
  • Průměrná cena poledních meníček opět na vzestupu. Meziroční srovnání 2020/2021 vykazuje změnu ve...
  •   Pandemie COVID-19 v českém prostředí pomohla akcelerovat fenomén rozvážkových jídel. Z nich...
  • Hodnota optimální stravenky vzroste v příštím roce z letošních 137 na 150 korun.  Vyplývá to...

Analýza: Regulace otevírací doby nepomůže, jen vytvoří další náklady

26. dubna 2019
Restaurace 0
950
Analýza: Regulace otevírací doby nepomůže, jen vytvoří další náklady

Magistrát hl.m. Prahy v kooperaci s městskou částí Prahy 1 připravil věcný záměr a návrh podoby vyhlášky omezující otevírací dobu pohostinských zařízení vybraných ulic v centru Prahy, a sice s odkazem na nutnost eliminovat negativní externality ve formě nadměrného hluku a pohybu osob v nočních hodinách. Ačkoliv se záměr může jevit jako bohulibý, z pohledu ekonomické analýzy se jedná o neefektivní opatření s nejistými výsledky, ale jistými náklady. Konstatuje to analýza, kterou provedlo Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) ve spolupráci se Sdružením pro kulturní a občanské soužití na Starém Městě.

Záměr připravované vyhlášky pracuje s ideou, že je možné regulací usměrňovat preference návštěvníků noční Prahy. To ale není možné z jednoho prostého důvodu. „Praha za rok přivítá 8 milionů turistů, z nichž zhruba pětina spojuje návštěvu metropole nejen s bohatým denním vyžitím, ale i s noční zábavou. Tento fakt reflektuje obraz hlavního města v zahraničí, který je turisty dlouhodobě vnímán i proto, že je systematicky promován,“ konstatuje Aleš Rod, ředitel výzkumu CETA. „Praha je mezinárodně nabízena jako bezpečná a snadno dostupná metropole plná historických památek a pulzující noční zábavy. Není proto možné očekávat, že se příliv turistů či jejich chování skokově změní,“ dodává. Analýza přidává dovětek, že kde existuje po určitém ekonomické službě poptávka, zákonitě existuje i nabídka. Jejich interakce by ale měla za každou cenu zůstat v oficiální ekonomice, protože jedině tak je možné tyto transakce oficiálně kontrolovat, vymáhat jejich kvalitu a mohou z nich profitovat veřejné rozpočty.

Analýza CETA definuje pět hlavních slabých míst navrhované regulace:

  1. Chybná definice původu negativní externality: Je zásadní otázkou, nakolik lze za původce negativní externality označit restaurace, bary a hudební kluby a hluk z nich vycházející, nebo jsou původci negativní externality osoby, na něž služby – vyjma pohostinských zařízení například i vozy taxi či další služby – cílí v místě jejich frekventovaného výskytu. Z hlediska dopadů na rezidenta to zřejmě není rozdíl, ale z hlediska eliminace negativní externality je přesná definice původce naprosto zásadní. Příklad: Pokud u konečné stanice metra zrušíme parkoviště, lidé budou mít i tak motivaci v lokalitě parkovat.
  2. Nedostatečné vymáhání existující regulace: Kombinace obecné i lokální legislativy nastavuje jasná pravidla tomu, jak má život městské části vypadat: Hygienické normy podniků, hlukové limity, dopravní předpisy upravující parkování, stání a zastavení vozidel, zásobování, podávání alkoholu, konzumace alkoholu na veřejnosti, atd. To, že nejsou tato pravidla efektivně vymáhána, má dva dopady:
    1. Rezidenti Prahy 1 se potýkají s nežádoucími jevy, které by reálně neměly existovat s ohledem na účinnou legislativu.
    2. Všechny další regulace budou obtížně vymahatelné, protože je každý bude brát na lehkou váhu stejně, jako ty předchozí.
  3. Neeliminovaný efekt přelévání: V ulicích, které byly k regulaci vybrány na základě naprosto nedostatečné analýzy, se v průměru v nočních hodinách pohybuje mezi dvěma až třemi tisíci návštěvníků. Pokud budou v „policejní hodinu“ nuceni změnit místo svého pobytu, způsobí to šok v podobě nadměrného pohybu a hluku, a to bez ohledu na fakt, jestli se přesunou do okolních ulic a podniků v nich, nebo se rozhodnou odebrat do místa noclehu (pěšky či čekáním na odvoz taxi či jiného způsobu dopravy).
  4. Motivace k rozvoji stínové ekonomiky: Je možné predikovat, že vysokou poptávku turistů po noční zábavě se některé subjekty budou snažit uspokojit nelegálními aktivitami. Černý trh je funkcí výše trestu a pravděpodobností odhalení poměřované s potenciálními výnosy. Je tak možné očekávat rozvoj soukromých klubů, party bytů, postávání u automobilů s hudbou nebo konzumace alkoholu na veřejnosti, což situaci zásadně zhorší.
  5. Omezení ekonomické svobody: Velmi specifické vymezení ulic, v nichž bude platit tvrdá regulace otevírací doby, uvaluje dvojí metr na podnikatele v totožném odvětví, dodržující ty samé zákony a vyhlášky, platící daně podle toho samého režimu jen s tím rozdílem, že mezi adresami jejich provozoven je vzdálenost několik metrů. To naprosto zásadně podkopává ekonomickou svobodu a mimo jiné zavdává příčinu k diskusi o protiústavnosti tohoto opatření.

CETA nijak nezpochybňuje, že rezidenti Prahy 1, Prahy 2, Prahy 3, Prahy 5 a dalších oblastí v turisticky a ekonomicky velmi exponovaných lokalitách Prahy se potýkají s jevy, které by v ideálním světě rádi eliminovali. Praha patří k městům s nejvyšší koncentrací historických památek a zároveň k nejbohatším regionům v celé Evropě. Vysoká intenzita pohybu turistů a s tím souvisejících spotřebitelských výdajů na volný čas a zábavu jsou toho důsledkem. Domníváme se však, že bez ohledu na politickou diskusi o navrhované regulaci existují efektivnější nástroje, jak v oblasti soužití rezidentů a nerezidentů docílit zásadních Paretoefektivních posunů. Vystihují je následující principy:

  1. Definujte původce negativní externality: Původcem negativní externality je původce hluku. Zaměřte své represivní nástroje na něho. Motivujte (např. pozitivně) i ostatní ekonomické subjekty v lokalitě, aby s vámi pomáhali usměrňovat původce negativní externality k žádoucímu jednání.
  2. Vymáhejte existující regulace: Existující regulace by v ideálním případě naprosto zásadně zlepšily blahobyt příjemců negativních externalit. Jejich nedůsledné vymáhání není vinou ani původce externalit, ani příjemce externalit, ale regulátora. Chcete-li zlepšit stav věcí, vymáhejte regulace účinněji.
  3. Zaměřte se na prevenci: Pro původce negativních externalit je naprosto zásadní, aby si uvědomoval rizika svého společensky nežádoucího jednání. Toho je ex-ante možné docílit jedině tak, že bude vnímat vysokou pravděpodobnost odhalení v podobě vysoké koncentrace represivních složek v místě jeho pobytu. Je dokázáno, že upozornění na vymáhání regulace nebo vizuální kontakt s regulátorem (represivní složkou) mají vyšší účinky ve srovnání se situacemi, v nichž tyto nástroje chybí. Prevence v místě vzniku je klíčem k předcházení negativních externalit.

 

 

 

Související články:

Žádné související články

Doporučujeme

Aktuální vydání časopisu

ČTĚTE nové číslo HoReKa!


Zajistěte si svůj výtisk

Partneři

HRK NEWS

Komerční sdělení

Zvyšování KPI díky správnému načasování komunikace

8. září 2021

Kalendář akcí

Vydává
Skupina ATOZ Horeka
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 606 023 052
IČO: 48117706
www.atoz.cz

Předplatné
Karolína Bezunková
tel.: +420 603 823 515
e-mail: karolina.bezunkova@atoz.cz
Šéfredaktorka
Jana Dorčáková
tel.:  +420 734 135 509
e-mail: jana.dorcakova@atoz.cz 

Group sales manager
Pavel Kotrbáček
tel.: +420 605 296 739
e-mail: pavel.kotrbacek@atoz.cz

HOREKA Group manager
Lenka Vohradníková
tel.: +420 739467 783
e-mail: lenka.vohradnikova@atoz.cz

© 2016. All Rights Reserved. Created by Vitsto.
Zásady ochrany osobních údajů
Zásady používání souborů cookies a jejich nastavení
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required
Zavřít

Každých 14 dní servírujeme čerstvé informace a inspiraci.

REGISTRUJTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!