Začátky kuchařské kariéry: Nevnímejte nováčka jako obtíž

Začátky kuchařské kariéry jsou podobně jako u jiných profesí náročné. Když budoucí kuchaři opustí školu, mají spíš teoretické znalosti a musí si projít těžkými začátky. Každý kuchař, se kterým začne spolupracovat někdo z mladých, by měl převzít zodpovědnost za jeho vstup do naší gastronomie.

Neměl by nováčka vnímat jako obtíž, ale investovat do něj svůj čas a pomoci mu se zorientovat. Každého mladého vyučeného kuchaře je třeba platit zlatem a hýčkat si ho.

 

Situace ohledně pracovních smluv

Pracovní smlouvy jsou smutným tématem České republiky nejen v gastronomii. Všechno u nás záleží na firmě. Je třeba rozlišovat tu slušnou, kde lidé pracují s přiznanou mzdou, nárokem na dovolenou nebo nemocenskou. Pak jsou zde bohužel případy zaměstnavatelů, kteří vyplácejí mzdu na černo, nechávají lidi pracovat 16 hodin denně a slovo nemocenská považují za sprosté. Bohužel i taková je někdy situace kuchařů v Česku. Já sám jsem přistoupil na podobně špatné pracovní podmínky do té doby, než jsem měl rodinu. Jde v podstatě o začarovaný kruh – vyučení kuchaři si vyberou vyšší mzdu načerno raději, než aby šli pracovat legálně, ale za méně peněz.

 

14hodinové směny

V gastronomii se pracuje hodně často systémem krátký/dlouhý týden. Já preferuji každodenní kratší směny. Pokud má člověk rodinu, je potřeba být s ní v kontaktu a cítit potřeby svých dětí. Pokud je kuchař kvalitní a restaurace o něj stojí, pak nebývá problém se domluvit na lepších podmínkách.

 

V USA mají také 14hodinové směny, ale zaměstnavatelé nabízejí lepší pracovní podmínky. Kuchaři obědvají podobně jako hosté v restauraci, nejsou schovaní vzadu. Vypadají reprezentativně a prodávají tím svůj podnik. Američané také investují do oblečení kuchařů, což u nás není zvykem. Situace se však mění, doufejme, že do pár let nebude kuchař vnímán jako někdo, kdo by měl zůstat u plotny.

Pavel Kyzr

executive chef Sodexo

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail