EU chce prověřovat důvěryhodnost recenzí

Že hodnocení na webu nemusí být vždy pravdivé, víme. Evropská unie se chystá spotřebitelům neprůhledný systém ověřených a neověřených recenzí zpřehlednit.

Jak? Od provozovatelů hodnotících portálů bude požadovat, aby potvrzovaly, zda jsou jednotlivé příspěvky ověřené. Nová regulace by měla vstoupit do platnosti v roce 2021 nebo 2022, tedy přesněji dva roky od jejího schválení.

„Jestliže provozovatel bude uvádět, že je recenze pravdivá a odráží opravdové zkušenosti zákazníků, bez toho, aby pro to podnikl odpovídající kroky, mělo by to být považované za nekalou obchodní praktiku, která spotřebitele uvádí v omyl,“ píše se v návrhu směrnice.

Toto pravidlo by mělo zasáhnout giganty jako Goggle či Facebook, z portálů pro pohostinství například:  Booking.com nebo Airbnb, Zomato, Restu atd.

Provozovatel bude mít možnost garantovat ověřené hodnocení. Jak to udělá, zatím není jasné. „Můžeme zatím jen předpokládat, jak by ověřování mělo probíhat. Může to být přes registrované účty, stejně jako na základě unikátního odkazu v e-mailu pro uživatele, který v e-shopu nakoupil,“ řekl Deníku N Jan Vetyška, ředitel Asociace pro elektronickou komerci, která zastupuje české e-shopy.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail