Hosté se zajímají o složení

Toaletní mýdlo patří ke standardnímu vybavení hotelových koupelen od jednohvězdičkových až po pětihvězdičkové hotely. Co požadují hosté a jaké jsou změny na trhu?

Mýdlo je nejpoužívanějším kosmetickým výrobkem na světě. Podle internetové stránky Planetoscope, která se zabývá světovými statistikami zaměřenými na ekologii, se mýdla za jednu vteřinu použije více než 79 kilogramů. To prý představuje 2,5 milionu tun mýdla ročně. Celková spotřeba zahrnuje samozřejmě i hotelová mýdla. Například malé mýdlo o hmotnosti 15 g patřilo a stále patří k častým suvenýrům, které si host z hotelu odnáší, hotely jej tak využívají jako svůj marketingový nástroj. Víte ale, kolik se každý rok na celém světě těchto hotelových mýdel vyhodí? Celkem 949 milionů! To už stojí za zamyšlení.

 

Časy se mění

A hoteloví hosté se zamýšlejí. Stále častěji se zajímají o ekologicky šetrné výrobky, vadí jim zbytečné plýtvání. „I na základě požadavků našich hostů se snažíme eliminovat všechny prostředky v malých baleních a nabízíme jim mýdlo, sprchový gel v dávkovačích, které doplňujeme,“ potvrzuje tendenci Jana Budinská, generální manažerka hotelu Rott. Ve světě už existují dobročinné organizace, které hotelová mýdla shromažďují, recyklují a poté posílají do zemí, ve kterých panují špatné hygienické podmínky. Mezi jinými k nim patří floridská nadace Clean the World či švýcarská SapoCycle. To je více než chvályhodné. Malá mýdla sice jen tak z hotelových koupelen nezmizí, mnoho hoteliérů však i na popud hostů začíná myslet ekologicky. A jak už bylo řečeno, i hoteloví hosté mění své zvyky. Čím dál více chtějí, aby byly kosmetické výrobky šetrné nejen k jejich pokožce, ale i k životnímu prostředí. A hotely vycházejí vstříc jejich požadavkům. „Hoteliéři se v poslední době snaží nabídnout kosmetiku, ve které se nenacházejí parabeny, silikony a jiné škodlivé látky. Z našeho pohledu se tedy zvýšila poptávka po eko kosmetice,“ upřesňuje Miloš Morávek ze společnosti ADA International, která vyrábí a dodává hotelovou kosmetiku.

 

Hlavní cíle švýcarské nadace SapoCycle

  • Koordinace sbírání mýdel u zapojených hotelů
  • Podpora hotelů, které se rozhodly pečovat o životní prostředí
  • Řízení recyklace nashromážděných mýdel (zahrnující i bakteriální test) s partnerskou společností ve Švýcarsku
  • Dodávka co možná nejvíce recyklovaných mýdel do zemí třetího světa na podporu prevence nemocí

Více se dozvíte v novém vydání HOREKY.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail