Pouhá tři slova stačí k pochopení konceptu penzionu Štajnhaus. Je to jednoduché a originální.
Začněme slovem posledním. Mikulov. Město s dominantou zámku na hranici s Rakouskem má své kouzlo a jedinečnost. Leží mezi Chráněnou krajinnou oblastí Pálava, která byla organizací UNESCO zařazena do mezinárodní sítě biosférických rezervací, a Lednicko-valtickým areálem, který je od roku 1996 zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Malebná krajina Pálavy však poskytuje další potěšení. Jen zapřisáhlý abstinent by tu neochutnal z nepřeberné nabídky malých vinařství. Ten koncept říká jasně: v jednoduchosti je krása a ke spokojenosti hosta postačí prostý luxus. Co to je? Třeba jen vnímat krásu krajiny, architektury a plnými doušky si té krásy jen tak užívat. Mnoho hostů to ocení, nebojte se!
Zdi, které píší příběhy
Penzion Štajnhaus se nachází ve staré židovské čtvrti Mikulova. Bělostný dům má renesančně-barokní jádro a stál tu již na konci 16. století. Když roku 1926 vypukl v celé židovské čtvrti požár, byl dům částečně poničen a následně rekonstruován. Současný majitel Petr Štajner dům odkoupil a v průběhu let 2014–2017 dům zrekonstruoval do dnešní podoby. Čím ho dům zaujal? „Upoutal mne zejména tím, jak se u něho podařilo dochovat původní historické prvky a materiály. Sice byl celkově v žalostném stavu, teklo střechou, byly poškozené trámové stropy, narušené zdivo, ale původní ráz byl zachován. Prvotním záměrem bylo takový krásný dům zachránit a ke koupi jsem se rozhodl velice rychle. Myšlenka vybudovat penzion logicky následovala,“ říká Petr Štajner.
Pustit se do rekonstrukce historické památky je vždy časově i finančně velmi náročné. Navíc Petr Štajner k rekonstrukci přistupoval velmi zodpovědně a detailně. Nechal si například udělat rozbor původních omítek, spolupracoval s památkáři, chtěl tak jako oni dům zachránit a provést kvalitní rekonstrukci s respektem k jeho historii. „Překvapilo mě, kolikrát jsme se museli vracet téměř na začátek, přepracovávat architektonický návrh, detaily, často celý projekt. Neustále se objevovaly nové skutečnosti, nacházeli jsme původní konstrukce, zazděné okenní otvory, nové úrovně podlah.“
I Jan Hora, architekt ze studia ORA, které se na rekonstrukci podílelo, upozorňuje na nevypočitatelnost rekonstrukcí. „Můžete mít všechno perfektně vymyšlené a druhý den na stavbě zjistíte, že všechno je jinak. Tady jsme ale vstoupili do procesu, když už stavba prakticky začala. Hodně věcí se kreslilo a překreslovalo za běhu. Ve zdivu se dalo číst strašně moc příběhů.“ A co je na domě nejvíce překvapilo? „Co se skrývalo pod omítkami. Někdy jsme se zkratkovitě rozhodovali prvky obnovit, někdy jsme je nechali, ať je objeví někdo v budoucnu.“
Moderní stylově čistý interiér
Když vstoupíte do domu a stoupáte úzkým schodištěm vzhůru, historie na vás dýchá ze všech stran. Otevřete-li dveře do jednoho z pokojů, ocitnete se v moderním stylově čistém pokoji. Každý z prostorů je unikátní, ať už jde o pokoje zařízené minimalistickým stylem se spoustou hravých detailů, chodby a sklepení nebo dvorek s malou hospodářskou budovou. „Šlo o prosté obydlí, nikdy to nebyl honosný dům. Chtěli jsme tuhle askezi vyjádřit nějakým současným jazykem. Nechtěli jsme, aby zde bylo cokoliv navíc. Dům sám o sobě je poutavou kulisou. Luxusem někdy může být umět vypnout a nenechat se rozptýlit hloupostmi,“ vysvětluje přístup architektů Jan Hora.
Ne vždy se pohled na věc investora shoduje s představou architektů. Tady však k neshodám nedošlo, ba naopak. „S architekty jsme si porozuměli již na prvním společném sezení. Líbila se mi jejich předchozí práce, tak jsem je kontaktoval a velice rychle jsme se dohodli. Věděli jsme, že projekt představuje krásnou příležitost a že musíme přistupovat k návrhu opatrně. Odvedli na celém projektu neskutečný objem práce a prokázali velikou míru talentu i schopnost velkého nasazení.“
Petr Štajner není z oboru, dokonce ani nepochází z Mikulova. Jezdil sem však často za vínem a na kolo. Zalíbilo se mu v tomto kraji a pitoreskní dům byl důvodem pustit se do oboru hotelnictví. Už od začátku chtěl vybudovat něco, co se bude od běžných penzionů lišit. „Ukázat hostům krásu památkově chráněného domu, umožnit jim, aby se nechali pohltit jeho středověkou atmosférou a bohatou historií. Dům je v Mikulově, v pálavské oblasti, s jejími skvělými víny. I proto je náš slogan velice stručný: VÍNO – POSTEL – MIKULOV.“






