Konec číšníků v Čechách? Je tady mobilní aplikace!

Jen se host usadí u stolu, může si přes mobilní telefon objednat z nabídky restaurace, když dopíjí kávu, může přes mobilní telefon zaplatit a odejít.  Díky mobilní aplikaci Já, číšník.  Za aplikací stojí Petr Havelka ze společnosti AWIS společně se startupovou seznamkou Busyman a spatřují  v ní revoluci v gastronomii.

Podle Petra Havelky ocení aplikaci většina restaurací, neboť výrazně zrychlí odbavení hostů, zjednoduší placení a hostům přinese spoustu zábavy i výhod v podobě slev a akčních nabídek.  „Zájem ze strany zástupců restaurací je velký. I když se někde nového systému trochu bojí, zároveň nám při setkáních říkají, že aplikaci přesto chtějí. Již nyní registrujeme několik poptávek denně. Navíc připravujeme kalkulačku, která jasně ukáže, kolik aplikace podniku vydělá. Nejde totiž jen o prohlížení meníček, objednávky a placení. Personál také může s hosty prostřednictvím aplikace komunikovat, například vyhlášením happy hours na drinky a podobně,“ popisuje Petr Havelka. Aplikace již funguje v Sherlock’s Pubu v ostravské Stodolní ulici, v restauraci Gastronom v Praze 5 a od začátku října probíhá také testovací provoz v pražské restauraci Parodie v Karlíně.

Jak to vlastně funguje? Host, který má aplikaci staženou ve svém mobilním telefonu, zadá číslo stolu, u kterého sedí, otevře se mu stránka, kde nalezne například denní nabídku, a může začít objednávat.  Platba probíhá také on-line, je při ní nastaveno spropitné 10%, ale host jej může upravovat, podle toho, jak byl spokojený.

I když je aplikace Já, číšník navržena pro pokladní systém AWIS, který funguje v systému Windows, nebo Pexeso pracující v systému Android, tablet s aplikací lze připojit k libovolné pokladně v restauraci. Pořídit ji lze za 990 korun měsíčně na jednu kasu, na každou další pak s 50% slevou. Pro hosty je vše zdarma – aplikaci si mohou stahovat do svých mobilních telefonů se všemi operačními systémy. Po dobu zavádění aplikace je restauraci k dispozici tým společnosti AWIS.  Do budoucna se počítá i s možností ovládání přes mobilní telefon jukeboxu. Testuje se i možnost objednávek jídla s sebou.