Regulace sdílené ekonomiky je tady. Zacíleno na Airbnb

Vláda schválila kroky k regulaci živelného podnikání tzv. sdílené ekonomiky. V pondělí 4. září přijala usnesení, které tento fenomén ukotví v českém právním řádu. Blýská se hoteliérům na lepší časy?

Asociace hotelů a restaurací tento krok vítá. Hotelům a cestovnímu ruchu se naštěstí daří, důležité je, že ale budou ukotvena jistá pravidla, čímž dojde k narovnání podnikatelského prostředí.  V Praze se dokonce nacházejí subjekty (hostitelé), které disponují v rámci poskytování ubytování přes Airbnb až několik desítek ubytovacích kapacit (není výjimkou, že jeden hostitel vlastní k pronájmu 74 nebo dokonce až 116 ubytovacích jednotek). Mezi těmito hostiteli existují tzv. lídři trhu, a to dle dosaženého obratu. „Na příklad subjekt s 54 nabízenými jednotkami inkasuje z pronájmu těchto jednotek za rok obrat ve výši více jak 42 mil. Kč,“ píše se v Analýze. Regulace je tedy na místě.

28 násobně
se byznys Airbnb rozrostl za 4,5 roku v Praze

71 600
lůžek nabízí Aribnb v Praze

48,2 % trhu
zabírá Airbnb s krátkodobým ubytováním

2 mld. Kč 
ročně generují jednotky krátkodobého ubytování nabízené v Praze přes Airbnb

až 500 000
si může člověk s jednou nemovitostí vydělat při krátkodobých pronájmech přes Airbnb při obsazenosti více než 180 dní v roce

téměř 84 %

lůžky disponuje Airbnb právě na Praze 1 a Praze 2

o 0,39 %
dochází ke snížení měsíčních výnosů tradičních hotelů za každý nárůst nabídky služeb Airbnb o 10 %

Většina kroků, které mají k regulaci vést, má být splněna do konce roku 2017. Cílem není penalizovat, ale ukotvit jasná pravidla. V Analýze se mimo jiné píše:„Cílem by nemělo být penalizovat ty osoby, které chtějí jednat v souladu s předpisy, ale umožnit jim tyto předpisy dodržovat zajištěním uživatelsky přívětivých postupů a minimalizací administrativní zátěže.“ Jaký budou mít konkrétní kroky dopad na celkový stav se ještě jenom uvidí. Otázkou zůstává, kolik lidí jasná pravidla od rychlých přivýdělků odradí.

Hlasujte v naší anketě:

Vítáte regulaci sdíleného ubytování?

  • Ne, se svou nemovitostí si může dělat každý, co chce. (38%)
  • Ano, bylo načase. (25%)
  • Vítám, ale uvěřím tomu, až vláda začne konat. (22%)
  • Ano, regulace narovná podnikatelské prostředí- (16%)

Archiv anket
Nahrávání ... Nahrávání ...
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail