
Mezi nejoblíbenější nápoje ke grilovaným pokrmům patří pivo, které osvěží, doplní chuť jídla a navíc podporuje trávení. Tipy, jaké pokrmy letos můžete zapojit do svého jídelníčku, přináší Titus Eliáš, šéfkuchař pražské restaurace Na Kopci. V receptech si přijdou na své nejen milovníci masa, ale i vegetariánských pokrmů. Obzvlášť sladká jídlo v nečekaných kombinacích zaručeně překvapí vaše hosty.
Kdo je Titus Eliáš
Svou profesní dráhu Titus odstartoval v pražském hotelu Savoy, odkud přešel do Circle Line Sanjiva Suriho, své doby nejlepší pražské restaurace. V roce 1999 otevřel již na pozici šéfkuchaře restauraci Lví dvůr.
Titus spolupracoval i se Zdeňkem Pohlreichem v restauraci U Patrona. Má zkušenosti s prací v restauraci Gianni v australském Brisbane. Od roku 2006 působil na Baltu jako konzultant společnosti Legendhotel, a to až do roku 2008, kdy v Praze otevřel restauraci Na Kopci, držící ocenění Bib Gourmand prestižního Průvodce Michelin.
Grilované fíky s akátovým medem, levandulí a ořechovou zmrzlinou
Fíky dozrávají v jižní Evropě v létě a jsou tedy ideální na letní grilování. Dejte ale pozor, abyste vybrali nepřezrálé kusy. V kombinaci s akátovým medem a levandulí jsou fantastické. Díky medu a zmrzlině potěší milovníky sladkých jídel. Grilované fíky se zmrzlinou se výborně kombinují s ovocným nebo černým pivem.
Suroviny pro 4 porce:
Čerstvé fíky 8 ks
Akátový med 1 polévková lžíce
Třtinový cukr 1 polévková lžíce
Ořechová zmrzlina 4 kopečky
Levandule
Růžový pepř
Máta peprná
Pracovní postup:
Na rozpáleném grilu opečte fíky, které jste rozkrojili na poloviny a řezem položili do třtinového cukru. Na grilu je nechte cca 2 minuty, stáhněte ihned, jakmile fíky s cukrem začnou získávat hnědou barvu. Přidejte akátový med a dochuťte levandulí. Jídlo dozdobte mátou, růžovým pepřem a přidejte zmrzlinu.
TIP: Fíky by měly být zralé, aby byly šťavnaté. Neloupejte je, po tepelné úpravě slupka změkne. Kdyby se fíky napalovaly na gril, zastříkněte je pivem.
Grilovaný sýr se zeleným chřestem a limetovým olejem
Doporučujeme sýr typu Halloumi, výborný je kupříkladu z farmy Krasíkov. Jedná se o polotvrdý sýr z ovčího a kozího mléka, ale v průmyslově výrobě se stále více prosazuje i kravské mléko. Pro grilování je vhodný především proto, že se ani při zahřívání neroztéká.
Kombinace grilovaného sýra a marinovaného chřestu vynikne s ovocným pivem typu radler nebo ochuceným nealko pivem, ideálně s příchutí citrusu nebo třešně.
Suroviny pro 4 porce:
Sýr 800 gramů
Olivový olej 100 ml
Zelený chřest 800 gramů
Limetová šťáva 1 kus
Nealko pivo/radler 100 ml
Petržel velkolistá (nasekaná) 2 gramy
Lískové ořechy (opečené) 50 gramů
Sůl a pepř dle chuti
Pracovní postup:
Oloupejte konečky zeleného chřestu. Povařte je asi 3 minuty v osolené vodě a zchlaďte pod tekoucí studenou vodou. Smíchejte s olejem, pivem, solí, pepřem, limetovou šťávou a petrželí. Chřest namarinujte a odložte alespoň na 1 hodinu, ideálně den předem. Na rozpáleném grilu kravský sýr ogrilujte z obou stran. Teplý sýr servírujte s marinovaným chřestem a pečenými ořechy.
TIP: Chřest si připravte den předem, aby se chutě dobře prolnuly. Pokrm můžete doplnit pečenou paprikou, ředkvičkou a jarní cibulkou. V kombinaci s lehkým pivem je grilovaný sýr a marinovaný chřest perfektním osvěžením do horkých dnů.
Grilovaná vepřová pluma a letní bramborový salát
Tento kus masa se získává nejvíce z iberijských prasat, ale v České republice je k dostání již několik let také z tuzemských prasat, a to i vyzrálé. Tato část svalu nad krkovicí je výjimečná svou křehkostí. Jedná se totiž o maso krásně prorostlé vnitrosvalovým tukem, který mu dodává jedinečnou lahodnost. Ale pozor, u konzumentů nevytváří tukové zásoby!
Nejlépe si vepřovou plumu vychutnáte s hořkým ležákem.
Suroviny pro 4 porce:
Vepřová pluma 800 gramů
Sůl 50 gramů
Pepř 50 gramů
Malé brambory 16 kusů
Olivový olej 2 polévkové lžíce
Kyselé okurky 2 kusy
Dijon hořčice 1 polévková lžíce
Vinný ocet 1 polévková lžíce
Vývar 1,5 decilitru
Pivo – ležák 0,5 decilitru
Menší cibule 1 kus
Sekaná petržel 1 hrst
Pracovní postup:
Nejprve uvařtee jarní brambory ve slupce a nechte je trochu vychladnout. Ještě teplé je nakrájejte i se slupkou na kolečka. V míse ještě teplá bramborová kolečka smíchejte s nakrájenou cibulí, hořčicí a kyselými okurkami. Přidejte teplý vývar, olej a ocet. Nakonec trochu osolte, opepřete a přidejte nasekanou petržel.
Na rozpáleném grilu zprudka opečte vepřovou plumu. Nechte maso chvíli odpočinout a znovu na grilu přihřejte. Osolte a opepřete celý kus masa a pak jej nakrájejte přes vlákno. Servírujte s vlažným bramborovým salátem.
TIP: Maso musí mít před vložením na gril pokojovou teplotu. Aby se nepřipalovalo, vyplatí se mřížku grilu potřít sádlem či špekem. Důležité je nechat maso po zatažení chvíli odležet mimo gril, aby šťáva měla čas se rozložit do svalu.
Co možná nevíte
Poptávka po českém chmelu se neustále zvyšuje. Spotřebitelé se ve svých preferencích čím dál více zaměřují na chuťově plnější piva – ležáky, které vyžadují vyšší chmelení než piva výčepní. Zároveň roste zájem o český chmel i v zahraničí. V České republice je aktuálně osázeno 4775 ha hektarů chmelnic, v roce 2016 bylo sklizeno 7712 tun chmele.
Pivo je staroslověnské slovo, kterým Slované označovali svůj nejrozšířenější nápoj. Platí to i dnes. „Pivo v České republice pije téměř devět z deseti mužů a více než polovina žen,“ říká Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Oproti jiným druhům alkoholických nápojů pivo vykazuje relativně nízký obsah alkoholu – 15 až 25 gramů v jednom půllitru. Vedle alkoholu ale pivo v sobě má i přibližně dva tisíce dalších látek, které prospívají zdraví. Jsou to třeba bílkoviny, vitamíny nebo minerální látky.
České pivo se vyznačuje zejména vyšší plností chuti, hořkostí, která déle doznívá, plnější zlatavou barvou a kompaktní bílou pěnou. Od zahraničních piv se odlišuje vyšší pitelností i vyšším podílem sacharidů, vitaminů a minerálních látek.
Zdroj: Český svaz pivovarů a sladoven