Babišné: Deset korun navíc k platbě do stovky

Lidé se nehodlají s EET jenom tak smířit, někdo bojkotuje, jiní chtějí své provozy zavřít. O petici, kterou se bude zabývat petiční výbor v tzv. veřejném projednávání, jsme již psali. Kuriosním způsobem proti elektronické evidenci tržeb protetsuje Luděk Šorm, provozovatel restaurace Perníková Chaloupka, který účtuje zákazníků tzv. babišné – deset korun navíc k platbě.

 

S babišným vyhrál nad úřady
„Dosavadní účtenky tiskneme z našich registračních pokladen (koupených pod tlakem předchozí vlády ČSSD) zcela ZDARMA (na naše náklady). Zákonem o EET se však tyto účtenky změnily na slosovatelné! To je tak důležitá a významná služba pro ministra Babiše, že ji ocenil sankcí až 500 tisíc Kč! Pro nás má tato nově vynucená služba ,zaevidování do EET ‚ hodnotu nejméně 10 Kč vč. 21  % DPH a zákazníkovi bude na základě smluvních podmínek nákupu naúčtována na slosovatelnou účtenku spolu s ostatními službami a zbožím. Trafikanti a pošta také nerozdávají losy zadarmo! A kdy že bude jejich slosování? Za něj naštěstí nenesou odpovědnost živnostníci a podnikatelé, kteří na základě zákona slosovatelné účtenky evidují a tisknou! Jak potvrdil generální ředitel Finanční správy Martin Janeček: ,Jakmile ministerstvo rozhodne, že se nějaké účtenky slosují, pak předpokládám, že účtenková loterie proběhne‘,“ psal na facebookovém profilu Perníkové chaloupky jeho provozovatel Luděk Šorm. Týká se to všech účtenek do sto korun, tedy jde většinou o korunové tržby, kterou musíte zaevidovat a pokud se tak nestane, hrozí vám až půlmilionová pokuta.
Samozřejmě se státní správě toto řešení nelíbilo, zdá se ale, že Luděk Šorm nad úřady vyhrál. Pro Deník řekl: „Sami jsme požádali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se nám Česká obchodní inspekce a finanční správa vyjádřila, zdali tím něco neporušujeme. Oni naši žádost odložili s tím, že nic takového se neděje.“ Nyní nabízí metodickou pomoc při zavedení tohoto poplatku pro všechny živnostníky.

 

Strach z omylu
Jiné restaurace zase hlásí provozní potíže s pokladním systémem. I přesto, že si jej objednaly včas, měly technické potíže, například jim nefungovala evidence skladu. Někteří podnikatelé, kteří jsou před důchodovým věkem, uvažují o předčasném ukončení podnikání z důvodu velké složitosti systému. „Bojíme se, že uděláme nějakou chybu a všude jenom čteme, jaké jsou za to pokuty,“ řekla pro Českou televizi Ivana Odstrčilová, majitelka cukrárny, která patří právě k těm, co zvažují odchod do důchodu. Mezi nejčastější chyby patří nevystavění účtenky, nebo neodeslání platby.
Od zahájení EET provedla Celní a Finanční správa přes 12 tisíc kontrol a více tisíc podnikatelů čeká kvůli nedodržení zákona správné řízení.