Jak vzniká nealkoholické pivo?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vzniká nealkoholické pivo? Poodhalíme vám tajemství výroby legendy na tomto poli. Poznejte, jak se vaří Birell.

Existuje několik způsobů, jak připravit pivo, ve kterém není žádný alkohol. Birell vzniká velmi podobně jako nejlepší česká alkoholická piva, avšak najdou se zde malé rozdíly.

Proces vaření se od běžných piv moc neliší

Pokud jde o proces vaření, jsou zde jen malé rozdíly. Suroviny použité na vaření jsou prakticky stejné jako při přípravě alkoholických piv. A to už ať se jedná o světlý slad plzeňského typu, barevný slad nebo karamelový slad. „Birell je celosladovým pivem. To znamená, že nepoužíváme náhrady ječmenného sladu. Množství přidaných chmelových produktů je také podobné jako u alkoholických piv,“ vysvětluje autor receptury nealkoholického piva Birell Ivo Kaňák. Největší rozdíl v přípravě alkoholického a nealkoholického piva je v použití kvasinek. „Pro hlavní kvašení piva se používají speciální kvasinky, které jsou schopné využít z mladiny jen jednouché cukry, jako je glukóza, fruktóza nebo sacharóza. Po jejich spotřebování se proces hlavního kvašení samovolně zastaví,“ dodává Kaňák.

Sladkou chuť spotřebují právě tyto jednoduché cukry, které se v překvašeném Birellu již nevyskytují. Proto nealkoholické pivo není sladší v porovnání s pivy alkoholickými.

Měsíce připrav a dolaďování receptu na varně

Připravit recept nealkoholického piva byla opravdu velká příležitost. Součástí smlouvy totiž nebylo žádné zadání ani specifická receptura. Bylo na samotných tvůrcích receptury, aby se co nejvíce přiblížili běžným alkoholickým pivům plzeňského typu. „V roce 1992 u nás na trh s nealkoholickými pivy prakticky neexistoval, a tak jeho cesta do obchodu byla mimořádně jednoduchá, zvládli jsme to bez spotřebitelských testů, jen díky schopnostem našich degustačních týmů,“ vysvětluje Kaňák. Recepturu vyladili v průběhu třech měsíců přímo v provozu pivovaru, ale ještě předtím tomu předcházel půl rok příprav.

Největším oceněním pro tvůrce je, že pivo lidem chutná. „Vždyť tři ze čtyř vypitých nealkoholických piv v Česku patří Birellu,“ řekl Kaňák.

Rozdílné postupy přípravy nealkoholického piva

Receptury, které omezují tvorbu alkoholu

Při tomto způsobu vaření probíhá kvašení při nízkých teplotách nebo je pivo smíchané s nezkvašenou sladinou či mladinou. Výhodou je rychlý proces výroby a nízké náklady. Nevýhodou může být silná mladinová příchuť nevyzrálého piva..

Postupy odstraňující alkohol z běžného piva

Vytváří se pomocí fyzikálně-chemických procesů, například destilací, osmózou, dialýzou, extrakcí fluidním oxidem uhličitým, frakční krystalizací a podobně. Výhodou je, že nealkoholické pivo obsahuje látky v klasickém pivě, které vznikají během kvašení. Nevýhodou, že fyzikální procesy mohou ovlivnit chuť piva.

Použití speciálních kvasinek

Nealkoholické pivo prochází stejným procesem jako klasické pivo. Speciální kvasinky nepřekvasí všechny formy cukru a jsou citlivé na alkohol, proto také nealko pivo má podobné složení chuťových látek jako normální pivo, ale obsah alkoholu je velmi nízký, Výhodou je plná chuť velmi blízká klasickému pivu. Nevýhodou zase náročná péče o kvasinky i poměrně složitý proces jejich získání.