
Od konce května si v restauracích již nikdo nezapálí. Přesněji řečeno zákaz kouření bude platit ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin.
Majitelé podniků rozhodně nejsou nadšeni. Po zavedení EET je to pro ně další plošná rána. Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) tudíž předpokládá další rušení živnosti. Jejich doposud odhadovaných 20 % končících podniků, se tak navýší o nová procenta.
Kuřácké podniky se bojí, že přijdou o své zákazníky a ty nekuřácké tímto zákonem ztrácejí konkurenční výhodu. O zapovězení se mluvilo již několik let, že zákon vstoupí letos v platnost, bylo více méně známo. Nejzazší termín pro jeho přijetí bylo datum 20. května. Pokud by se tak nestalo, hrozily by České republice sankce ze strany Evropské unie. Česká republika je totiž poslední zemí z EU, která nemá zákaz kouření v restauracích stanoven jednoznačně (stavebně oddělené prostory nejsou řešením souladným s legislativou EU), určité výjimky z absolutního zákazu mají pouze SRN, Slovensko či Chorvatsko.
O dopadech protikuřáckého zákona jsme mluvili již na loňském kongresu HOREKA 112. Tam jste se, mimo jiné, ptalo i na možností vytvoření zastřešeného balkonu, kam budou zákazníci moct chodit kouřit, aby nemuseli běhat pokaždé dolů na ulici. Podle Petra Glogara, Senior Associate advokátní kanceláře PricewaterhouseCoopers Legal, je balkon možností. Pokud bude splňovat následující normy: ze zadní části bude krytý obvodovou stěnou, seshora stříškou, ale po dalších stranách bude odkrytý, nejlépe propustným zábradlím, aby náhodou někdo neuvažoval, že jste postavili vlastně vnitřní prostor.
V platnost tak pravděpodobně vstoupí symbolicky 31. května, tedy v den, který Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za Světový den bez tabáku.
Vaše reakce z Facebooku
„Je to blbost, a to jsem nekuřák. Když nechci dýchat kouř, nebo smrdět, tak nejdu do kuřácké hospody, myslím, že dalším logickým omezovacím krokem bude zákaz kouření na veřejných prostranstvích, zákaz alkoholu, zákaz jedení na veřejných místech. Ale nepřemýšlející plebs to samozřejmě bude vítat, protože vláda konečně něco dělá pro nás!!!“
„Neviem, k čomu to smeruje,ale k dobrému nie. Som každý deň v reštauráciách. Nefajčím.ale tento zákon mi vadí. Prečo stále siahajú na slobodu rozhodovania?“
„Tady nejde o naše zdraví. Za chvilku už nebudeme moc dělat nic. Jen chodit do práce, platit daně, aby měli na své nehorázné platy a peníze pro nemakačenka.“